INFORMATOREK

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA

 
 
 
 LUTY 2021
 12 i 15 lutego
WALENTYNKI
 
 
 5 lutego
"PRZYGODY KOTA CIEPŁOSŁAWA"

W lutym zakończyliśmy w klasie I i II realizację programu „Przygody Kota Ciepłosława”. Program został przygotowany przez PGE Energia Ciepła. Jego celem było budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych, poprzez poszerzenie wiedzy na temat ciepła, sposobu jego wytwarzania oraz możliwości oszczędzania.

Realizując program, przeprowadziliśmy w klasie 5 lekcji według scenariuszy przygotowanych przez twórców programu. Na zakończenie dzieci pomyślnie zdały test wiedzy oraz wspólnie z nauczycielem przygotowały komiks na konkurs o przygodach Kota Ciepłosława. Przedstawiły w nim krótką historyjkę o wizycie Kota Cieplosława i jego przyjaciół w naszej szkole. Praca konkursowa została wysłana do PGE Energi Ciepła.

 

  luty

BALE KARNAWAŁOWE

W tym roku w związku z zagrożeniem COVID-19 bale karnawałowe odbyły się oddzielnie w każdej grupie przedszkolnej i klasie szkolnej. Nie oznacza to jednak, że program był uboższy, bo wszyscy wychowawcy i opiekunowie stanęli na wysokości zadania. Były różnorodne tańce; poczynając od tradycyjnych tańców polskich, poprzez piosenki dla dzieci, aż do muzyki dyskotekowej. Nie zabrakło różnych zabaw; "krzesełka", "krasnoludek", pociąg z przeszkodami, zabawy z balonami i mnóstwo innych. Był oczywiście również słodki poczęstunek. Całości dopełniły fantastyczne, bajkowe stroje dzieci. Na koniec dnia wszystkie dzieci były zmęczone, ale niewątpliwie bardzo szczęśliwe. 

 
 STYCZEŃ 2021
 

25-29 stycznia

CALINECZKA” - PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ONLINE

W ramach kontynuacji ubiegłorocznego wewnątrzszkolnego programu „Bliżej sztuki” dzieci z naszego zespołu obejrzały w tym tygodniu przedstawienie teatralne pt. „Calineczka”. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, a co za tym idzie brakiem możliwości obejrzenia spektaklu na żywo, zdecydowaliśmy się na przedstawienie online. Każda klasa i grupa przedszkolna obejrzała w swojej sali spektakl online na tablicy multimedialnej. Duży ekran pozwolił dzieciom wczuć się w atmosferę przedstawienia i sprawił, że było ono dla nich atrakcyjne, mimo braku bezpośredniego kontaktu z aktorami.

 
 
 
 21stycznia
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 
 
 
 
 GRUDZIEŃ 2020
 

 10 grudnia

MIKOŁAJ

Po raz kolejny do naszego zespołu przybył Święty Mikołaj. W tym roku w związkuz zamknięciem szkół z powodu koronawirusa w spotkaniu z Mikołajem uczestniczyły tylko dzieci przedszkolne i uczniowie klasy 0. Dzieci, w swoich grupach, przywitały dostojnego gościa programem artystycznym, w którym nie zabrakło okolicznościowych wierszyków  i piosenek. W zamian otrzymały od Świętego Mikołaja wspaniałe prezenty. Dzieci szkolne również odebrały ze szkoły swoje prezenty. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i uśmiechnięci.

 

 10 -17 grudnia

"RAZEM NA ŚWIĘTA"

Tydzień przed świętami w ramach wolontariatu  przeprowadziliśmy w naszym zespole zbiórkę darów dla osób potrzebujących; jedzenie, zabawki artykuły przemysłowe, przybory szkolne itp. Zebrane rzeczy przekazaliśmy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach, skąd trafiły w świątecznych paczkach do osób potrzebujących z naszej gminy.

 

 17 grudnia

"KARTKA DLA SENIORA"

18 grudnia uczniowie klasy 0 oraz dzieci z grupy przedszkolnej przygotowały bożonarodzeniowe kartki z życzeniami dla osób starszych. Kartki zostały przekazane Zespołowi Caritas działającemu przy Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piotrowicach, który dołączył je do świątecznych paczek przygotowanych dla osób starszych i samotnych z parafii Piotrowice.

 

18 grudnia
Wigilia klasowa w zerówce

 

W piątek 18 grudnia w klasie O miało miejsce bardzo podniosłe wydarzenie – wigilia klasowa. Do tej uroczystości dzieci przygotowywały się przez cały Adwent uczestnicząc w katechezach, ucząc się kolęd i pastorałek , poznając tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonując prace plastyczno- techniczne , które posłużyły do dekoracji sali lekcyjnej. W tym wyjątkowym dniu dzieci przyszły do szkoły w odświętnych strojach. Od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w przygotowaniu- zgodnie z polską tradycją- wieczerzy wigilijnej. Wspólnie nakrywały do stołu , ustawiały krzesła, rozkładały serwetki i zastawę stołową , przynosiły potrawy i dekorowały stół. Wynik końcowy był oszałamiający. Na twarzach uczniów było widać dumę i radość z dobrze wykonanej pracy. Uroczystość rozpoczęła się o godz.10. Honorowymi gośćmi byli : Pani Dyrektor i nauczyciel wspomagający z grupy „Motylki”. Wszyscy wyczuwali podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W pięknej świątecznej scenerii, przy blasku świec uczestnicy wigilii odmówili modlitwę „Ojcze nasz”. Następnie katechetka odczytała fragment Ewangelii wg. Św. Łukasza o narodzeniu Jezusa., po czym wyjaśniła symbolikę opłatka i złożyła serdeczne, świąteczne życzenia. Potem wszyscy przy dźwiękach kolęd łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Chwila była bardzo uroczysta. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu wszyscy zapomnieli o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania.

Na świątecznym stole znalazło się wiele pyszności : domowe ciasta, babeczki, uroczy domek z piernika, owoce, napoje i inne smakołyki, za które serdecznie dziękujemy rodzicom. Degustacja potraw przerywana była śpiewem kolęd i pastorałek. Najwięcej radości sprawił dzieciom śpiew pastorałki ”Kolędnicy wędrownicy” z układem choreograficznym w rytmie rock and rolla oraz z użyciem gwiazdy kolędniczej i instrumentów muzycznych. Wieczerza wigilijna była celebrowana i miała charakter religijny, przebiegała w prawdziwie rodzinnej atmosferze, w niejednym oku zakręciła się łezka szczęścia, a odświętne stroje podkreślały rangę tego dnia. Trudno sobie wyobrazić , by takiego spotkania mogło kiedykolwiek zabraknąć.

 

 

 

 

LISTOPAD 2020

"TECHNIKI NAUKI"

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ

DEPARTAMENT INFORMACJI I PROMOCJI

Warszawa, 13.11.2020 r.


 

Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

 

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają 

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

„Techniki nauki” – tematy odcinków

Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

Nowoczesne techniki nauki”

Motywacja do nauki”

Jak osiągać cele?”

Organizacja siebie w czasie”

Trening mózgu”

Mnemotechniki – techniki pamięciowe”

Organizacja pracy”

Narzędzia do realizacji zadań”

Notowanie. Mapy myśli”

Sketchnoting”

Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”

Techniki planowania”

Szybkie czytanie – szybsza nauka”

Proste sposoby na szybkie czytanie”

Nauka języków – jak mówić od początku”

·        Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

 https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

Oferta edukacyjna TVP 

„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie  „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

 
 

Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Departament Informacji i Promocji

 

 

 11 listopada

"SZKOŁA DO HYMNU"

W dniu 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie klasy 0 i dzieci przedszkolne odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego" dołączając się tym samym do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji MEN "Szkoła do hymnu". Uczniowie klas I-III uczący się zdalnie również uczestniczyli w akcji śpiewając hymn podczas połączeń online z nauczycielami.

 

 17 listopada

Przedstawienie kukiełkowe "Legenda o Smoku Wawelskim"

 

17 listopada szkolny ( jednoosobowy) kukiełkowy teatrzykPinokio ” przedstawił zerówkowiczom „ Legendę o Smoku Wawelskim”. Scenariusz przedstawienia oparty był na polskiej legendzie. Narracja była dynamiczna , pełna humoru i obfitowała w zabawne sytuacje, na które widzowie reagowali głośnym śmiechem. Dzieci po raz kolejny miały okazję obserwować grające lalki: kukiełki i pacynki. Spektakl bardzo się im podobał , czego wyrazem były gromkie brawa. Pokłosie wydarzenia kulturalnego to baśniowe figurki smoka wawelskiego wykonane przez dzieci z plasteliny, z których w klasie urządzono ciekawą wystawę.

 

 19-20 listopada

Inscenizacje historyczne w klasie 0

 

W ramach wychowania patriotycznego uczniowie klasy „O” z wychowawczynią przygotowali dwie inscenizacje historyczne. 19.11. koronację I króla Polski Bolesława Chrobrego , a 20.11. koronację królowej Jadwigi . Podczas zabawy teatralnej dzieci poznały obyczaje panujące na dworze królewskim, stroje, insygnia królewskie, wystrój wnętrz siedziby królów oraz uczyły się etykiety dworskiej. Uczestniczyły w podniosłym ceremoniale koronacji Bolesława Chrobrego na I króla Polski i królowej Jadwigi. Inscenizacje historyczne poprzedziły zajęcia patriotyczne , podczas których uczniowie zapoznali się z pocztem królów polskich, wysłuchali polskich legend : „ O Lechu, Czechu i Rusie”, „Warszawskiej Syrence”, „ Warsie i Sawie ”, „ Jak Krak zbudował Kraków” i o „Piaście Kołodzieju”. Poznali również symbole narodowe, nauczyli się hymnu państwowego i tańca narodowego krakowiaka. Celem zajęć i inscenizacji było: rozbudzenie zainteresowania dalszą przeszłością ( historią Polski ), rozwijanie postaw patriotycznych i kreatywnego myślenia oraz obcowanie z „żywym słowem” i wcielanie się w role. Mali aktorzy znakomicie wywiązali się ze swoich ról. Na uwagę zasługiwała również ciekawa scenografia, rekwizyty i historyczne stroje. Wierzymy, że te działania przyczynią się do rozwoju patriotyzmu naszych wychowanków - małych Polaków.

 

 27 listopada

Andrzejkowe czary-mary

 

W tym dniu , jak co roku w naszym zespole obchodziliśmy Andrzejki. W związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa w zabawie andrzejkowej uczestniczyły tylko dzieci przedszkolne i uczniowie klasy O. Najmłodsi milusińscy z grupy „Motylki” pląsały z wróżką Bombuszkom i opiekunkami przy piosenkach z repertuaru zespołów dziecięcych. Maluchy były bardzo przejęte i tańczyły z wielką radością. W zaczarowany świat magii, fantazji i wróżb przeniosły się dzieci z klasy O za sprawą Czarownicy z Łysej Góry, Cyganki Karmen i wróżki Bombuszki. Zabawa andrzejkowa podzielona była na trzy części i odbywała się w niesamowitej, pełnej grozy i tajemniczości scenografii. W pierwszej części przyleciała na miotle z Łysej Góry szkaradna Baba Jaga, która wniosła trochę strachu i wiele radości. Uczyła dzieci andrzejkowego zaklęcia i humorystycznej piosenki pt. „ Baba Jaga stara.” Utworowi towarzyszyły salwy śmiechu. Przeprowadziła zgaduj-zgadulę i tańczyła z dziećmi do piosenek :Czarownica z księżyca „ , „Czary ,mary”. Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom zabawy ruchowe z miotłą czarownicy : slalom, czarci most, lot na Łysą Górę , podaj miotłę. Po pożegnaniu Baby Jagi do dzieci taborem cygańskim przybyła Cyganka Karmen, która poprowadziła zabawy integracyjne i ruchowe z podkładem romskich piosenek : „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” , „ Daj Cygance jeden grosik”. Odważnym i chętnym dzieciom wróżyła z ręki. Przepowiadała długość życia, dobrobyt i wielką miłość. Śmiechu było co nie miara. Po obiedzie odwiedziła dzieci długo wyczekiwana wróżka Bombuszka , która przygotowała ciekawe i pełne humoru wróżby andrzejkowe. Oczywiście traktowano je z przymrużeniem oka jako pretekst do dobrej zabawy. Dzieci poznały swój zawód, stan zdrowia, cechy charakteru, imiona sympatii oraz co je czeka w najbliższej przyszłości. Wróżby były przeplatane tańcami do nastrojowych , pełnych fantazji piosenek. Zwieńczeniem imprezy był słodki poczęstunek. Andrzejkowa zabawa przebiegała w miłej , sympatycznej atmosferze i dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć i wrażeń. Z pewnością na długo zostanie w ich pamięci.


 

 

PAŹDZIERNIK 2020

 

12 października

DZIEŃ PAPIESKI

 

W dniach 12 i 13 października obchodziliśmy w naszej placówce XX Dzień Papieski. Wspomnieniami wróciliśmy do pamiętnego dnia wyboru kardynała Wojtyły na stolicę Piotrową. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to biskupie zawołanie „Totus Tuus”( Cały Twój). Uczniowie na uroczystych katechezach poznali życiorys , nauczanie i działalność duszpasterską św. Jana Pawła II. Wraz z katechetką snuli refleksję nad przesłaniem, które nam pozostawił. Odśpiewali również ukochaną pieśń Papieża Polaka - „Barkę”. Zwieńczeniem obchodów były wykonane przez dzieci portrety Ojca Świętego, z których w salach lekcyjnych wykonano okolicznościową wystawę.

 

13 października

Jesienny koncert "Muzyka słonecznika"

 

W ramach zajęć muzycznych w dniu 13.10. uczniowie klasy O wzięli udział w drugim jesiennym koncercie muzycznym ” Muzyka słonecznika”. Od dawna wiadomo, że muzyka jest wszędzie, a kontakt z nią dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki koncertom muzycznym dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki i spróbować swoich sił w grze na instrumentach; w tym wykonanych również własnoręcznie. Jako pierwsza wystąpiła wychowawczyni ,aby udzielić dzieciom instruktażu, dodać odwagi i zmniejszyć tremę. Podczas koncertu dzieci wytwarzały różnorodne dźwięki z wykorzystaniem owoców ( ziaren) słonecznika i „grały” według wskazówek dyrygenta.

Improwizacje muzyczne były bardzo ciekawe i przemyślane. Pomimo wielkiej tremy występy małych muzyków były wspaniałe. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, wyczuciem rytmu i melodyjnością. Niektóre występy zaskakiwały swoją oryginalnością i wrażliwością estetyczną , aż trudno uwierzyć ,że były dziełem dzieci sześcioletnich. Po zakończeniu występów dzieci po raz kolejny( podczas gorących obrad ) wybrały laureatkę , którą została Lilianna . W nagrodę zgotowali jej wielki aplauz. Szkoda, że ze względu na pandemię koronawirusa nie mogli przybyć na koncert rodzice i zaproszeni goście. Na pocieszenie zdjęcia z przebiegu koncertu umieściliśmy na stronie internetowej placówki.

 

14 października

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodziliśmy w naszym zespole Dzień Edukacji Narodowej. W związku z obostrzeniami z powodu pandemii koraonawirusa nie było w tym roku uroczystego apelu. Ten wyjątkowy dzień obchodzono w klasach i grupach. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców przygotowały wierszyki i piosenki, które opublikowano na szkolnym facebooku.

 

"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

 Nasi pierwszoklasiści otrzymali bezpłatne "Wyprawki Czytelnicze" przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Tegoroczny etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej.
W skład Wyprawek Czytelniczych wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet

 

"WARZYWA I OWOCE W SZKOLE"

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczy w unijnym "Programie dla szkół", w ramach którego uczniowie klas I-III kilka razy w tygodniu dostają świeże warzywa, owoce oraz mleko i produkty mleczne. Celem programu jest nauka zasad zdrowego odżywiania. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie https://www.programdlaszkol.org/

 

"SZKOLNE PRZYGODY GANGU FAJNIAKÓW"

W październiku uczniowie klas I i II wzięli udział w programie i konkursie ekologicznym "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków" mającym na celu uwrażliwienie dzieci na ekologię i troskę o środowisko. W ramach programu dzieci uczestniczyły w zajęciach zgodnych z otrzymanym scenariuszem , a jako pracę konkursową wykonały prace plastyczne pod hasłem "Woda źródłem życia". Dodatkowym atutem prac było wykorzystanie materiałów z recyklingu, takich jak plastikowe butelki, folia czy stare gazety. Mamy nadzieję, że organizator konkursu doceni starania naszych dzieci, największą jednak wygraną była dla nas dobra zabawa  nauka jednocześnie.

 

 

"MALI ARTYŚCI" WARSZTATY PLASTYCZNE

Przez cały miesiąc październik uczniowie klasy O uczestniczyli w jesiennych warsztatach plastycznych „Mali artyści” , które odbywały się cyklicznie. Zajęcia plastyczne były przeprowadzane przez wychowawczynię raz w tygodniu po dwie godziny lekcyjne. Zajęcia od początku wzbudziły wśród dzieci duży entuzjazm , które chętnie i z zaangażowaniem tworzyły prace plastyczne( plakaty wielkogabarytowe) zarówno w grupach( praca zespołowa), jak i indywidualnie.

 

Tematyka spotkań była następująca:

Jesienne drzewo.

Jesienny kolorowy zawrót głowy.

Suknie i dary Pani Jesieni.

Zaczarowany jesienny las.

Cel główny warsztatów: rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.Dzieci miały możliwość rozwinięcia sprawności manualnych, pobudzenia wyobraźni, wzbogacenia warsztatu pracy dzięki poznawaniu nowych technik plastycznych oraz łączeniu ich w jednej pracy. Uczniowie chętnie podejmowali plastyczne działania. Byli dumni z siebie i swoich prac oraz głośno to wyrażali. Bardzo cieszył ich wzrost własnej samodzielności. Wykonane prace służyły do dekoracji sali lekcyjnej, a ich zdjęcia opublikowano na stronie internetowej placówki. Uważamy, że założony cel został zrealizowany w 100%.

 

 

WRZESIEŃ 2020

 

1 września

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO

Nowy rok szkolny tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Św., na której wspólnie prosiliśmy o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok szkolny. Ze względu na pandemię COVID-19 nie było w tym roku uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego, ale uczniowie i dzieci przedszkolne o ustalonych godzinach spotkały się z wychowawcami w swoich salach. Była to szczególnie radosna chwila dla dzieci szkolnych, które z powodu pandemii często nie widziały się ze sobą od kilku miesięcy.

 

4 września

UCZCZENIE  ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ PRZY POMNIKU OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO

Początkiem września uczniowie klas I , II i III  pod opieką wychowawczyń udali się na cmentarz parafialny we wsi Piotrowice celem uczczenia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nawiedzili Pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego i jednocześnie zbiorową mogiłę więźniów obozu Gross Rosen poległych w czasie "marszu śmierci". Uczniowie zapalili przyniesione znicze oraz modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych.

 

3 września

INAUGURACJA AKCJI CZYTELNICZEJ

 

Dnia 03 .09 w klasie O odbyła się inauguracja piątej edycji akcji czytelniczej” W krainie baśni, bajek i legend”. Uczniowie wzięli udział w interaktywnym czytaniu baśni Oscara Wilde’a „Szczęśliwy Książę” o ckliwej fabule, nieszczęśliwej miłości i o poświęceniu. Tytułowy szczęśliwy książę przechodzi głęboką przemianę, widząc cierpienie swojego ludu. Oddaje mu wszystko , co ma i cicho umiera razem ze swoją ukochaną. Dzieci zapoznały się z morałem i dowiedziały się , że w życiu najważniejsze są takie wartości jak: przyjaźń, miłość, poświęcenie dla dobra innych i świadomość, że żyje się zgodnie ze swoim sumieniem. W przerwie relaksacyjnej wysłuchały piosenki „ Jaskółka uwięziona” w wykonaniu Stana Borysa. Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały ilustracje do „Wielkiej Księgi Baśni” i ulepiły z plasteliny baśniowe jaskółki , z których urządzono w klasie wystawę. Wierzymy, że udział w tak niekonwencjonalnym czytaniu przyczyni się do rozwinięcia u dzieci zainetresowań czytelniczych i pobudzi ich wyobraźnię.

 

11 września

PRÓBNY ALARM POŻAROWY

  11 września przeprowadzono w naszej placówce próbny alarm przeciwpożarowy, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci i pracownicy ZSP „Nasza Szkoła”.

 

17 września

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

W roku szkolnym 2020/2021 do grona uczniów naszej szkoły dołączy 2 dziewczynki i 3 chłopców z klasy I. Uroczystość rozpoczął występ artystyczny, w którym dzieci zaprezentowały przygotowane wierszyki i piosenki. Następnie w obecności swoich bliskich, nauczycieli oraz uczniów klasy II nastąpiło uroczyste ślubowanie, a potem pasowanie. Nowi uczniowie otrzymali upominki od rodziców, nauczycieli oraz Rady Rodziców. Na koniec wszyscy goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszaków.

 

24 września

FANTASTYCZNE POŻEGNANIE LATA

W czwartek 24 września świętowaliśmy w naszym zespole pożegnanie lata. Z tej okazji  na boisku w pobliżu szkoły rozłożone zostały dla naszych dzieci dwa ogromne dmuchańce, z których można było korzystać bez ograniczeń. Na dzieci, które poczuły się zmęczone szaleństwem na dmuchańcach czekały inne atrakcje, takie jak kolorowe balony, puszczanie mydlanych baniek czy malowanie obrazów kredą na asfalcie. Na zgłodniałych zabawowiczów czekały również kiełbaski z grilla przygotowane przez Radę Rodziców. Radości nie było końca, a dzieci długo po zakończeniu zajęć nie chciały wracać do domów. Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom i Rodzicom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia, a uśmiechy naszych dzieci to najlepszy dowód na to, że zabawa była udana.

 

21 i 28 września

SPOTKANIE Z ALPAKAMI

Końcem września dwukrotnie odwiedziły nasz zespół alpaki. Te dwa cudowne zwierzaki od razu zawładnęły sercami naszych dzieci. Pod kierunkiem ich właścicielki Pani Estery dzieci miały okazję bliżej poznać te słodkie zwierzęta. Dowiedziały się między innymi skąd pochodzą, czym się żywią i jakie mają zwyczaje. Każde dziecko miało również okazję pogłaskać i nakarmić zwierzę. Było to dla naszych dzieci wspaniałe doświadczenie. 

 

30 września

DZIEŃ CHŁOPCA

W środę 30 września  w naszej placówce obchodziliśmy  uroczyście „Dzień Chłopaka”.

W tym dniu we wszystkich grupach przedszkolnych i szkole podstawowej dziewczynki wręczały  chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia, uściskały i dały  całuska. Nie zabrakło zabaw, tańców a także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.

 

OWOCE I WARZYWA ORAZ MLEKO W SZKOLE

Kolejny rok nasza szkoła uczestniczy w "Programie dla szkół" w ramach którego uczniowie otrzymują co najmniej 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa przygotowane bezpośrednio do spożycia oraz soki/przeciery owocowe, a także produkty mleczne. Ponadto uczestniczą w zajęciach z zakresu zasad zdrowego żywienia i przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.Program ma na celu ukształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.