Informatorek

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


MAJ 2019


“Maj”

Najweselsze, najzieleńsze maj ma obyczaje.

W cztery strony - świat zielony umajony majem!

Ciepły deszczyk każdą kroplą rozwija dokoła

z pąków - kwiaty, z listków - liście,z ziółek - bujne zioła.                                    

                                 


5 kwietnia

“FILHARMONIA NA WESOŁO “BIAŁY DOM”

W kwietniu po raz ósmy w tym roku szkolnym odwiedzili nas muzycy z cyklem wystąpień “Filharmonia na wesoło”. Tym razem odwiedziliśmy siedzibę prezydenta Stanów Zjednoczonych. Instrumentem wiodącym były skrzypce elektroniczne.

 

5 kwietnia

WARSZTATY WIELKANOCNE W GRUPIE ŻABEK

5 kwietnia w grupie Żabek odbyły się warsztaty wielkanocne dla dzieci metodą decoupage. Poprowadziła je mama jednej z dziewczynek, która zajmuje się tym profesjonalnie. Dzieci ozdobiły duże drewniane jajka, które pięknie przystroiły naszą szkołę na nadchodzące Święta Wielkanocne.

 

11 kwietnia

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE “PSZCZÓŁKA KAJA”

11 kwietnia aktorzy teatru Duet przedstawili nam bajkę „Pszczółka Kaja” opowiadającą o przygodach sympatycznej pszczółki i jej przyjaciela trutnia Kucio. Bajka zapoznała dzieci z mieszkańcami łąki. Przekazała w sposób przystępny wiedzę przyrodniczą i uczyła adaptacji w nowych warunkach.

 

14 kwietnia

GMINNA NIEDZIELA PALMOWA

W tym roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnej Niedzieli Palmowej, która odbyła się w Piotrowicach. Uroczystości odbywały się najpierw w kościele parafialnym, a później na sali wiejskiej. Uczniowie uczestniczyli we Mszy Św. oraz  w pochodzie z palmami, w którym ponieśli przygotowaną z pomocą nauczycieli szkolną palmą wielkanocną.

 

17 kwietnia

KONKURS “WIELKANOCNA PISANKA- KRASZANKA”

17 kwietnia wyłoniono laureatów szkolno-przedszkolnego konkursu na “Wielkanocną pisankę-kraszankę”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkole i szkoła. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

 

 


 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”

 

KWIECIEŃ 2019

 

“Kwiecień - plecień”

Ach ten kwiecień, psotny kwiecień  

różne figle płata w świecie.

Raz przygrzeje mocno słońce,

że jak w lecie jest gorąco.

Innym razem śniegiem prószy,

że aż wszystkim marzną uszy.

Kwiecień plecień, bo przeplata,

                                             trochę zimy, trochę lata.                                              

                                 

 


6 marca

“FILHARMONIA NA WESOŁO “WIELKI MUR CHIŃSKI”

W tym miesiącu razem z muzykami wspięliśmy się na Wielki Mur Chiński. Poznaliśmy historię tej wielkiej budowli przeplataną piękną muzyką. Instrumentem wiodącym  był akordeon.


7 marca

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE “CYRK LEŚNYCH ROBACZKÓW”

 W marcu gościliśmy aktorów teatru KrakArt z Krakowa z zabawnym przedstawieniem  “Cyrk leśnych robaczków”. Owady - mali bohaterowie przedstawienie, brały udział w castingu do cyrku. Każdy z nich zaprezentował swój talent, a dzieci miały okazję uczestniczyć w tej przygodzie razem z nimi. Przedstawienie miało też swój morał, że należy dotrzymywać obietnic.

 

8 marca

DZIEŃ KOBIET

8 marca świętowaliśmy w naszym zespole Dzień Kobiet. Oprócz miłych upominków przygotowanych przez chłopców i ich mamy odbyły się wybory miss, prezentacje na czerwonym dywanie, wspólna zabawa i poczęstunek. Cały dzień upłynął miło i przyjemnie.

 

13 marca

WYCIECZKA DO  TEATRU  NA SPEKTAKL „ZOŚKA, PIRACI I WIELKA DRAKA”

W marcu udało nam się pojechać do Kątów Wr. na przedstawienie teatralne pt. „Zośka, piraci i wielka draka” w wykonaniu teatru FORM.ART. Była to klasyczna historia o piratach pokazana w niekonwencjonalny sposób. Dzieci poznały Zosię, która bardzo pragnęła zostać piratką, jednak nikt nie traktował jej marzeń poważnie. Chcąc udowodnić, że życie piratów nie jest zarezerwowane tylko dla chłopców, Zosia wyruszyła w piracką podróż pełną przygód.  


20 marca

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

W marcu trzej laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego z naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim „Między poezją, a prozą”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kostomłotach. Uczennica klasy III zdobyła w tym konkursie wyróżnienie, kwalifikując się tym samym do powiatowego konkursu recytatorskiego.


20 marca

„PIERWSZA POMOC” – WARSZTATY DLA DZIECI

20 marca odbyły się w naszej szkole przeprowadzone przez specjalistę warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nasi uczniowie uczyli się zasad zachowania świadka wypadku, ćwiczyli udzielanie pomocy na fantomie. Na koniec dzieci obejrzały film animowany „Doktor Kręciołek” przygotowany dla dzieci nauczania początkowego przez instruktorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Przedstawiono w nim w  przystępny sposób zasady udzielania pierwszej pomocy.

21 marca

PRZYWITANIE WIOSNY

Zgodnie z tradycją 21 marca przywitaliśmy w naszym zespole WIOSNĘ. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały marzannę i kolorowe gaiki, z którymi udały się potem na spacer. Bawiły się przy „wiosennych” piosenkach i przygotowały piękne plakaty. Liczymy, że po takim przywitaniu, zima wróci do nas dopiero w grudniu.

 

 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


MARZEC 2019


“Marzec”

To marcowi zima w głowie,

to wiosenne harce.    

Chce być lutym, albo kwietniem,

byleby nie marcem.

Śniegiem prószy, a po śniegu

deszczem tnie ukośnie.

Czy to wiosna? Czy to zima?

Po prostu przedwiośnie.                                                     

                                 


14 lutego

WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy w naszym zespole Walentynki. Korytarze szkoły oraz sale dydaktyczne zostały pięknie ozdobione dekoracjami i balonami w kształcie serduszek. Szczególnie hucznie świętowało ten dzień przedszkole. Nasze przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono. Uczestniczyły w wielu zabawach i tańcach, robiły laurki. To był wyjątkowo miły dzień, który przypomniał nam, że miłość i przyjaźń we współczesnym świecie są bezcenne.

 

21 lutego

“NIEZWYKŁY ŚWIAT JANA BRZECHWY” - KONKURS RECYTATORSKI

W czwartek 21 lutego odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem “Niezwykły świat Jana Brzechwy”. W konkursie udział wzięli uczniowie klasy I, III oraz zerówki, łącznie 18 osób. W tym roku dzieci recytowały wiersze słynnego autora bajek i wierszy dla dzieci - Jana Brzechwy. Wszyscy uczestnicy bardzo zaangażowali się w udział w konkursie, o czym świadczyły zarówno pięknie przygotowane interpretacje wierszy jak i odświętne stroje. Jesteśmy dumni z naszych dzieci, które deklamując wiersze często wykazały się talentem aktorskim, nadając wierszom odpowiednią  intonację, modelując barwę głosu i używając gestów dla wzmocnienia efektu. Uznanie należy się szczególnie uczniom klasy 0, którzy po raz pierwszy brali udział w takim konkursie. Dzieci pięknie nauczyły się długich wierszy i wykazały odwagą prezentując je przed publicznością. Na koniec jury wybrało laureatów konkursu. Oczywiście nikt nie został pominięty - każde dziecko odniosło sukces na miarę swoich możliwości i jesteśmy z tego ogromnie dumni.

 

22 lutego

“FILHARMONIA NA WESOŁO “TADŻ MAHAL”

W lutym muzycy zabrali nas w podróż do Tadż Mahal w Indiach. Poznaliśmy wzruszająca historię wielkiej miłości i nieprzemijającej tęsknoty księcia za przedwcześnie zmarłą, ukochaną żoną Mumtaz Mahal. Instrumentem wiodącym w tej muzycznej opowieści był saksofon.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Cały piątek 22 lutego upłynął nam w muzyczno - tanecznych rytmach. Po porannym spotkaniu z muzykami z “filharmonii” odbyła się w naszej placówce zabawa karnawałowa. A właściwie trzy zabawy, gdyż ze względu na dużą liczbę dzieci, uczniowie szkoły i dzieci z przedszkolnych grup bawiły się w swoich salach. Myślą przewodnią zabawy zostały słowa refrenu piosenki “Bałkanica”: “Będzie, będzie zabawa, będzie się działo…”, którą dzieci śpiewały z całych sił. Nie zabrakło również takich przebojów jak “Jedzie pociąg”, “Kaczuchy” czy “Makarena”. Po harcach i pląsach czekał na dzieci słodki poczęstunek. To był wyczerpujący, ale bardzo wesoły koniec tygodnia.

 

28 lutego

TŁUSTY CZWARTEK

 

Miesiąc luty zakończyliśmy w naszym zespole bardzo słodko. Wszystkie dzieci i pracownicy zespołu zostali poczęstowani pysznymi pączkami z czekoladą. Niektórzy żałowali tylko, że taki dzień zdarza się tylko raz w roku.


 

 

 

 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


LUTY 2019


“Luty”

Często w nim bywają jeszcze

mrozy trzaskające.

Za to jest w calutkim roku

najkrótszym miesiącem.

                                                           

                                 


8 stycznia

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE “DZIADEK DO ORZECHÓW

8 stycznia aktorzy krakowskiego teatru Duet przedstawili naszym dzieciom historię “Dziadka do Orzechów”. Była to opowieść o przygodach małej dziewczynki Klary mieszkającej w krainie, w której ożywają zabawki. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu pomagając Klarze obronić dziadka Dziadka do Orzechów przed złymi myszami.

W podziękowaniu za pomoc dziewczynka zabrała je na bal do Krainy Słodyczy.


18 stycznia

“FILHARMONIA NA WESOŁO “OPERA W SYDNEY”

18 stycznia po raz piąty w tym roku szkolnym wystąpili u nas muzycy  w cyklu przedstawień “Filharmonia na wesoło - słynne budowle”. Tym razem zabrali nas w morską podróż do Australii, gdzie zwiedziliśmy Operę w Sydney. Instrumentem wiodącym była waltornia. Dzieci nie tylko wysłuchały ciekawych opowieści i piosenek, ale miały również okazję do tańca.

 

22 stycznia

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

We wtorek 22 stycznia uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji gościliśmy w naszym zespole liczne grono zaproszonych Babć i Dziadków naszych wychowanków. Obchody tego dnia rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu dzieci szkoły podstawowej. Uczniowie przygotowali dla swoich Babć i Dziadków piękne wiersze i piosenki. Po występie Dziadkowie z wnukami udali się na słodki poczęstunek do sali. W tym czasie część artystyczną  dla swoich Babć i Dziadków zaprezentowały przedszkolaki. Najmłodsze dzieci zaśpiewały i zatańczyły znaną na pewno swoim Dziadkom piosenkę “Ulijanka”. Starsze dzieci recytowały wiersze, zaś grupa “Żabek” w przebraniach kowbojów wykonała taniec “Zuzanna”. Goście byli zachwyceni występem dzieci, który nagrodzili gromkimi brawami. Potem również udali się na słodki poczęstunek do sal dydaktycznych. Wszystkie dzieci obdarowały swoje ukochane Babcie i Dziadków przygotowanymi przez siebie prezentami.  Cały dzień upłynął wszystkim w miłej i rodzinnej atmosferze.

 

25 stycznia

“PŁYŃ KOLĘDO” II PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Ostatniego dnia przed feriami zimowymi odbył się w naszym zespole II Przegląd Kolęd i Pastorałek zatytułowany “Płyń kolędo”. W przeglądzie uczestniczyły dzieci szkolne oraz przedszkolaki z grupy 5-, 6-latków. Dzieci zaprezentowały przygotowane kolędy, które wykonywały solo lub w duetach i tercetach. Występy obejrzeli przybyli z tej okazji goście - bliscy dzieci. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: szkoły podstawowej i przedszkola. Występy bardzo się wszystkim podobały. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych podopiecznych za przygotowanie się do występów i przede wszystkim za wykazanie się odwagą, aby wystąpić przed publicznością. Tak miłym akcentem zakończyliśmy pierwsze półrocze tego roku szkolnego.


 

 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


STYCZEŃ 2019


“Styczeń”

Nowy Rok zawitał wreszcie

stary sobie poszedł.

Co tam rośnie w mrozach stycznia?

Dzień rośnie po trosze!

Rosną w styczniu zaspy śniegu,

że wóz w nich ugrzęźnie

a na szybach rosną srebrne

liście i gałęzie.                                                                     

                                 6 grudnia

MIKOŁAJ

Po raz kolejny do dzieci naszego zespołu przybył Święty Mikołaj. Dzieci przywitały dostojnego gościa programem artystycznym, w którym nie zabrakło okolicznościowych wierszyków i piosenek. W zamian otrzymały od Świętego Mikołaja wspaniałe prezenty. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i uśmiechnięci .


19 grudnia

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE “W BLASKU GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ”

19 grudnia o godzinie 17.30 aby obejrzeć tegoroczne jasełka, w pięknie udekorowanej świetlicy wiejskiej w Piotrowicach zebrali się: Pani Dyrektor, Prezes Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” z członkami stowarzyszenia, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni i obsługi, uczniowie z rodzicami oraz licznie zaproszeni goście.

Piękna bożonarodzeniowa sceneria z elementami patriotycznymi (godło, flaga, choinki w barwach narodowych) z okazji 100-lecia niepodległości wprowadziła zgromadzona publiczność w świąteczny nastrój. Przyczyniły się do tego niewątpliwie „zjawiskowe” iluminacje świetlne i ciekawa oprawa muzyczna. Puentą biblijnej historii stały się słowa „W blasku gwiazdy betlejemskiej”. Chronologiczny ciąg jasełkowych wydarzeń rozpoczęła pieśń adwentowa „Archanioł Boży Gabryjel” w solowym wykonaniu naszej pięciolatki oraz scena zwiastowania. Kolejny sceniczny obraz przypomniał widowni o nakazie Cezara, by dokonał spisu ludności. Wielkie słowa uznania dla odtwórcy roli trębacza, który w przekonujący sposób ogłosił rolę Cezara. Scena obrazująca obojętność miejscowych karczmarzy na los utrudzonych wędrowców – to jawna niesprawiedliwość. Wcielenie się w złe postacie to najtrudniejsze zadanie aktorskie – dwójce dzieci odgrywającym te role udało się to znakomicie. Ich doskonała gra pozwoliła widzom odczuć dramatyzm sytuacji i poczuć bezduszność, z jaka potraktowano Jezusa i Maryję. Kolejne sceny: „Uwielbienie Aniołów”. „Pokłon pasterzy”, Hołd Mędrców” i „Pokłon dzieci” dopełniły całości. W tym miejscu należą się gratulacje narratorowi, na którego barkach spoczęła wielka odpowiedzialność za całokształt misterium. Z powierzonego zadania wywiązał się znakomicie.

Jasełka przyniosły dużo emocji zarówno widzom, jak i małym aktorom. Głębokie zaangażowanie uwidoczniło się szczególnie w sposobie odtwarzania betlejemskich scen – dziecięca gra przeplatana pięknymi kolędami i pastorałkami była pełna szczerości, otwartości, prostoty i ciepła. Ogromne zaangażowanie małych aktorów, nauczycieli i rodziców oraz ciekawe kostiumy wywarły wrażenie i poruszenie, o czym świadczył ogromny aplauz.

Ostatnim punktem spotkania była wieczerza wigilijna, której punktem kulminacyjnym była modlitwa, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń bożonarodzeniowych.

Wierzymy, że przedstawienie to zapisze się w pamięci dzieci i wszystkich obecnych na wiele lat.

 

 

20 grudnia

QUIZ BOŻONARODZENIOWY

20 grudnia w każdej klasie i grupie przedszkolnej odbył się quiz bożonarodzeniowy. Dzieci odgadywały zagadki, grały w ogromną świąteczną grę planszową i wykonywały zadania z gry. W nagrodę wszyscy uczestnicy quizu otrzymali słodkie nagrody

 

 

20 listopada

“FILHARMONIA NA WESOŁO “OD GDAŃSKA DO KRAKOWA”

21 grudnia po raz czwarty w tym roku szkolnym wystąpili u nas muzycy  w cyklu przedstawień “Filharmonia na wesoło - słynne budowle”. Tym razem zaprezentowali nam słynne budowle polskich miast leżących nad Wisłą. Instrumentem wiodącym w tym występie była trąbka.

 

 


 

 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


GRUDZIEŃ 2018


“Grudzień”

W grudniu rzadko ptak zaśpiewa

w srebrze stoją wszystkie drzewa.

Naszą rzeczkę po kryjomu,

w nocy lodem okuł mróz.

Sanki wezwał i do domu

z lasu nam choinkę wniósł.

                                                                    J. Minkiewicz7 listopada

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE “KRÓLEWNA ŚNIEŻKA”

W listopadzie aktorzy krakowskiego studia teatralnego KrakArt, zaprezentowali naszym dzieciom tradycyjną baśń o Królewnie Śnieżce. Dzieci poznały postacie Śnieżki, złej macochy, myśliwego, królewicza i oczywiście  krasnoludków. Nie zabrakło i tym razem mądrości płynącej z historii - nigdy nie wolno otwierać drzwi obcym.

 

8 listopada

“ŚNIADANIE DAJE MOC”

W tym roku nasza placówka już po raz czwarty uczestniczyła w ogólnopolskim Dniu Śniadanie Daje Moc. Z tej okazji dzieci samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe śniadania, które potem wspólnie, w miłej atmosferze spożyli .Przy tej okazji dzieci uczyły się jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, co warto jeść aby być zdrowym i że posiłek może być bardzo miło spędzonym czasem przy wspólnym stole.

 

9-13 listopada

OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Mamy to szczęście, że w tym roku możemy obchodzić 10-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od początku roku szkolnego nasza placówka przyłącza się do świętowania poprzez szereg działań o charakterze patriotycznym. Był pokaz historyczny, pogadanki na lekcjach, prace plastyczne, a 9 listopada przyłączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, w ramach której o godzinie 11:11, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Punktem kulminacyjnym obchodów święta w naszym zespole był uroczysty apel w dniu 13 listopada. Dzieci odczytały fragment historii mówiącej o odzyskaniu niepodległości, recytowały wiersze i śpiewały patriotyczne piosenki.

 

20 listopada

“FILHARMONIA NA WESOŁO

20 listopada po raz trzeci w tym roku szkolnym wystąpili u nas muzycy  w cyklu przedstawień “Filharmonia na wesoło - słynne budowle”. Razem z artystami zwiedziliśmy  wieżę Eiffla. Dzieci poznały jej krótką historię, w której poczytne miejsce zajął Polak Julian Ochorowicz. Cała historia wspierana była oczywiście piękną muzyką, której tym razem towarzyszyły skrzypce i wiolonczela.

 

21 listopada

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

“Jest taka kraina, gdzie dzień uśmiechem się zaczyna.

Kiedy staniemy tak naprzeciw siebie,

Ty uśmiechnij się do mnie, a ja do Ciebie.”

21 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Celem przeprowadzonych w grupie Motylków i Żabek zajęć i zabaw było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych. W tym dniu dzieci zastanawiały się także co to jest życzliwość i jak ją okazywać na co dzień. W czasie zajęć dzieci bawiły się przy “pogodnej” muzyce, a przy zabawie “Kłębek przyjaźni” starały się powiedzieć coś miłego. Przypomnieliśmy także sobie magiczne słowa: “proszę”, “przepraszam”, “dziękuję”, “uśmiechnij się” czy “życzę miłego dnia”. Na zakończenie dzieci wykonały swoje “serduszka życzliwości”, którymi obdarowały kolegów i koleżanki. Dzieci z grupy Żabek wykonały również piękny plakat pt. “Jesteśmy życzliwi”, opracowały “Dekalog przyjaźni” i złożyły przyrzeczenie, że będą go przestrzegać. Był to dla wszystkich dzień pełen uśmiechu i życzliwości.

 

22 listopada

DZIEŃ Z TEATREM

W czwartek 22 listopada w ramach programu “Dzień z teatrem - bliżej sztuki” wystąpili u nas aktorzy teatru Maska z Krakowa z dwoma przedstawieniami profilaktycznymi.

Pierwszy spektakl To największe jest szaleństwo, nie znać słowa BEZPIECZEŃSTWO" przypomniał naszym dzieciom zasady zachowania się w kontaktach z obcymi oraz pobytu w domu podczas nieobecności rodziców. Aktorzy poruszyli również temat bezpiecznego zachowania się na drogach i zapoznali dzieci z wybranymi znakami drogowymi.

Drugi spektakl “Na tropie afery, gdzie podziały się litery?!” promował czytelnictwo. Dzieci i młodzież coraz częściej odkładają książki na półkę, a większość wolnego czasu spędzają przed komputerem lub tabletem. Zapominamy o tym, że dzięki książkom zdobywamy wiedzę, trenujemy umiejętność czytania, rozbudowujemy słownictwo, kształtujemy wyobraźnię. Dlatego też literki smutne, że nikt już nie czyta książek uciekły do królowej liter, czym spowodowały wielkie zamieszanie w bajkach. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, gdyż nasze dzieci uroczyście przyrzekły, że będa czytać książki i literki zgodziły sie do nich powrócić.Oba przedstawienia dzięki ciekawej fabule i wspaniałej grze aktorskiej bardzo podobały się dzieciom. Nie tylko wzbudziły wiele śmiechu, ale promowały to co we współczesnym świecie jest ważne, a o czym czasem jednak zapominamy.


23 listopada

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

23 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu nie było dziecka, które przyszłoby bez swojego przyjaciela Misia. Przyniesione maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo, bardzo dużych.  

Głównym celem popularyzacji w naszej placówce tego święta była chęć ucieczki od agresji i przypomnienie wartości takich jak “dzieciństwo”, “przyjaciel”, “miłość”, “ciepło”. Słowa te łączy właśnie Pluszowy Miś - przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany, powiernik sekretów.

W tym dniu dzieci przebywały “W krainie Pluszowego Misia”, gdzie czekało na nich wiele atrakcji: poranna gimnastyka z misiami, zabawy ruchowe z chusta animacyjną, tańce przy misiowych piosenkach, zgaduj-zgadula o “bajkowych misiach”.  Dzieci wykonały również piękne plakaty i wysłuchały fragmentu bajki o Misiu Uszatku. Na zakończenie zajęć uczestniczyły w degustacji miodowych ciasteczek.

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i rodzinnej atmosfery, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia koleżankom i kolegom oraz możliwość zabawy z ukochanym pluszakiem.


30 listopada

ANDRZEJKI

W tym roku hucznie obchodziliśmy w naszym zespole Andrzejki. Scenariusze zabaw w przedszkolu i szkole były bardzo zróżnicowane ze względu na wiek dzieci.

Szkolne dzieci poznały historię andrzejkowych wróżb i znaczenie jakie przypisywano im w przeszłości. Odbyły się tradycyjne wróżby, zabawy z balonami i słodki poczęstunek.  Uczniowie mieli również okazję poeksperymentowania i poznania kilku chemiczno-fizycznych czarów.

W przedszkolu zajęcia podzielone były na dwie tury. W pierwszej części dzieci  z Babą Jagą z Łysej Góry bawiły się przy piosenkach “Czarownica z Księżyca”, “Czary mary”. Ponadto śpiewały humorystyczną piosenką “Baba Jaga stara” i odgadywały tematyczne zagadki. Największa atrakcją były jednak zabawy ruchowe z miotłą czarownicy: slalom, czarci most, podaj miotłę i lot na miotle. W drugiej części zajęć do dzieci  przybyła wróżka “Bambuszka” i przepowiadała im przyszłość. Wróżby były ciekawe i humorystyczne, ale oczywiście traktowano je z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Dzieci poznały swój zawód, stan swojego zdrowia, cechy charakteru, imiona sympatii. Zakończeniem wspaniałej zabawy był słodki poczęstunek. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach. Wierzymy, że ten dzień na długo zapadnie im w pamięci.


 

 


 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”

 

LISTOPAD 2018

 

“Listopad”

Złote, żółte i czerwone,

Opadają liście z drzew,

Zwiędłe liście w obcą stronę,

Pozanosił wiatru wiew.

                                                                                   J. Brzechwa

 

 

12 października

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

12 października uroczystym apelem uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W obchodach udział wzięli nauczyciele i pracownicy zespołu, przedszkolaki, uczniowie klas I, III oraz zaproszeni goście. Uroczyste przemówienie wygłosiła do wszystkich Pani Dyrektor Marzanna Krzyżak.

Dzieci z przedszkola i szkoły pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowały piękny program artystyczny, w którym nie brakło wierszy, piosenek, tańców i życzeń. Kwiaty, życzenia i wiele miłych i ciepłych słów było również ze strony zaproszonych gości. Podsumowaniem tego wyjątkowego dnia niech będą słowa Janusza Korczaka “Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”

 

 23 października

PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

W roku szkolnym 2018/2019 do grona uczniów naszej szkoły dołączyło sześciu uczniów klasy I - w tym 4 dziewczynki i 4 chłopców. Na początek dzieci zaprezentowały występ atrystyczny, a nastepnie w obecności swoich bliskich oraz nauczycieli dzieci uroczyście slubowały wypełniac obowiązki ucznia, następnie Pani Dyrektor  pasowala każdego na ucznia. Nowi uczniowie zostali obdażeni drobnymi prezentami. Na koniec nastąpił slodki poczętunek.

 

 października

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE “PIRACI”

Tego dnia gościliśmy w naszym zespole aktorów krakowskiego studia teatralnego KrakArt, z przedstawieniem pt. “Piraci”. Była to bardzo humorystyczna historia pirata, który szukał najwiekszego skarbu. Do swoich poszukiwań i przygód zapraszał też dzieci. Opowieść zakończył piękny morał, mówiący o tym, że największym skarbem jest prawdziwa przyjaźń.

 

24 pażdziernika

“FILHARMONIA NA WESOŁO” - “KATEDRA NOTRE DAME”

W czwartek 24 października odbył się w naszym zespole drugi występ muzyków w cyklu “słynne budowle”. Tym razem artyści zabrali nas do katedry “Notre Dame”, gdzie poznaliśmy postać i historię słynnego dzwonnika Quasimodo. Instrumentem wiodącym w trakcie występu była gitara elektryczna, dzieci poznały budowę i brzmienie tego instrumentu oraz różnice w stosunku do gitary klasycznej. Występ bardzo podobał się naszym milusińskim.

 

25 października

WYCIECZKA DO PLANETARIUM WE WROCŁAWIU

25 października wychowankowie naszego zespołu wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Planetarium we Wrocławiu. Mimo typowej, jesiennej aury humory wszystkim dopisywały i dało się odczuć nutkę podekscytowania. Celem wycieczki było zapoznanie z elementarną wiedzą astronomiczną, rozbudzenie zainteresowania astronomią, zdobycie wiadomości na temat Układu Słonecznego, orientacja na sferze niebieskiej (konstelacje gwiazd). Dzieci uczestniczyły w lekcji astronomii - pokazie pt. “Osiem klejnotów Drogi Mlecznej. Spójrzmy w niebo”. Zajęcia były bardzo ciekawe, przeprowadzone przez zawodowych astronomów w cyfrowym planetarium. Oferta obejmowała komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie. Lekcja była bogato ilustrowana prezentacjami multimedialnycmi, zawierającymi zdjęcia, animacje i filmy. Dzieci miały okazję znaleźć się w środku fascynującego kosmosu i przeżyć niesamowita przygodę. Pełne wrażeń i nowych doznań wróciły z “kosmicznej podróży” do codzienności.

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMATOREK

ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO “NASZA SZKOŁA”


PAŹDZIERNIK 2018“Mija godzina za godziną, nim się spostrzegłeś miesiąc upłynął”

To prawda, za nami już wrzesień.  Pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego, ale jakże bogaty w wydarzenia. A oto co się działo:3 września

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO

Nowy rok szkolny tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Św., na której wspólnie prosiliśmy o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok szkolny. Następnie miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego na sali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Nasza Szkoła”, gdzie usłyszeliśmy ciepłe słowa i życzenia z ust Pani Dyrektor Marzanny Krzyżak, Prezesa Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” Pana Mariusza Żałobniaka oraz Sekretarza Gminy Kostomłoty Pana Andrzeja Suropka. Krótki występ artystyczny zaprezentowały również dzieci z naszej szkoły i przedszkola. Następnie wszyscy rozeszli się do swoich klas gdzie po wakacyjnej przerwie dzieci z radością powitały swoich wychowawców i kolegów.


5 września

UCZCZENIE 79 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ PRZY POMNIKU OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO

Uczniowie klas: O , I  i III wraz z nauczycielami udali się na cmentarz parafialny we wsi Piotrowice celem  uczczenia 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nawiedzili Miejsce Pamięci Narodowej –  zbiorową mogiłę jeńców ( uczestników ewakuacyjnego, morderczego „ marszu śmierci „ z obozu Gross Rosen nieopodal wsi Rogoźnica w lutym 1945r.) z czasów II wojny światowej. Po przybyciu razem z opiekunami posprzątali grób, złożyli wiązankę biało - czerwonych goździków , zapalili znicze oraz modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych. Uczniowie wysłuchali również krótkiej historii o powstaniu tego miejsca i tragicznych losach Polaków w czasie wojny. Wydarzenie to zainaugurowało w naszej placówce obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


7 września

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

7 września 2018r.obchodziliśmy w naszym zespole Dzień Postaci z Bajek . Dzieci uczciły go  przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów. Tego dnia czekało na nich nie mało atrakcji. Już na samym wejściu do Bajlandii    - sali gimnastycznej, w której królowała bajkowa sceneria – witał je Kot w butach czyli sympatyczna pani Maria. „Bajkowa Postać” przeprowadziła z dziećmi liczne quizy i konkursy. Było m.in. odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych na podstawie charakterystycznych rekwizytów, zgaduj-zgadula. Nie zabrakło również dla odważnych „lotu czarodziejskim dywanem do Krainy Baśni” , pokazu mody bajkowej, nauki tańca – łamańca Kota w butach, czy też wspólnej zabawy przy fantazyjnej muzyce.

Dzieci wysłuchały również fragmentu bajki wylosowanej przez najmłodszego uczestnika    pt.” Śnieżka i Różyczka”. Zwieńczeniem obchodów było wykonanie okolicznościowego (bajkowego) plakatu przez dzieci przedszkolne z grupy „Żabki”.

Ogrom włożonej pracy, „bajkowa scenografia”, ciekawa oprawa muzyczna, piękne stroje przygotowane przez kochanych rodziców naszych wychowanków oraz radosna, pełna uśmiechów atmosfera z pewnością na długo pozostanie w pamięci „naszych” podopiecznych.

 

19 września

WIZYTA KOMINIARZA

W środę 19 września w ramach zajęć o ciekawych zawodach do naszych przedszkolaków zawitał kominiarz. Przybliżył im swoją pracę i odpowiedział na pytania naszych “ciekawskich”. Największą atrakcją dla dzieci  była chyba jednak możliwość ubrudzenia paluszków sadzą. Zdjęcia z wizyty można obejrzeć w naszej galerii.

 

20 września

“FILHARMONIA NA WESOŁO” - “WIZYTA W KOLOSEUM”

W czwartek 20 września rozpoczęliśmy cykl spotkań z muzykami pt. “Filharmonia na wesoło”. Cykl jest kontynuacją występów muzyków z ubiegłego roku szkolnego. W ubiegłym roku tematem przewodnim były “słynne postaci z książek”, zaś w tym roku będa to “słynne budowle”. W czasie pierwszego spotkania muzycy “zabrali” nasze dzieci na wycieczkę do rzymskiego Koloseum. Dzieci miały okazję wysłuchać opowieści z nim związanych w połączeniu z pięknymi utworami w wykonaniu muzyków. Występ tak się spodobał, że nie obyło się bez bisu, przy którym dzieci miały okazję zatańczyć.

 

21 września

POKAZ HISTORYCZNY “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości w naszym zespole odbył się pokaz historyczny pt. “Droga do niepodległości”. Aktorzy z Agencji Widowisk Historycznych opowiedzieli naszym podopiecznym fragment historii związany z utratą, a potem odzyskaniem niepodległości, prezentując jednocześnie  stroje i uzbrojenie z tamtych czasów. Dzieci wzięły również udział w “rekrutacji do wojska”, a na koniec w quizie mogły wykazać sie wiedzą, która zapamiętały. Nagroda były specjalnie wybite monety. Taka lekcja historii zostanie na pewno długo w pamięci dzieci.

 

24-28 września

POWITANIE JESIENI

Od poniedziałku 24 września do piątku 28 września trwało w naszym zespole powitanie jesieni. Dzieci w swoich klasach i grupach na różne sposoby witały rozpoczynająca się porę roku. Były więc  prace plastyczne w szkole i przedszkolu, oglądanie darów jesieni oraz przywitanie Pani Jesieni. Mamy nadzieję, że po tak miłym przywitaniu tegoroczna jesień obdarzy nas jeszcze przez wiele dni słońcem i piękną pogodą.