Galeria zdjęć 2016/2017

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

         
 
 
  
    
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                 
                                             
                             
 

                   
 
 
                                                         
 
 
 
 
 
 
                                      

 KONKURS WIELKANOCNY

LAUREACI KONKURSU WIELKANOCNEGO


1 miejsce : Zuzanna, Hanna Skrzypiec

2 miejsce    : Karina Buczek ,Ignacy Misiura

3 miejsce :Wiktor Zając

 

 

PARADA ZDROWIA

 

 

BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNY UCZEŃ

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

16.03.2018r. w ramach realizacji konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” odbyły się w naszej szkole zajęcia grupowe dla dzieci przeprowadzone przez panie psycholog z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Środzie Śląskiej

Zajęcia składały się z dwóch części.

Jako wprowadzenie do tematu panie podjęły temat uczuć. Dzieci nazywały uczucia pokazane na buźkach mimicznych i zdjęciach i rozdzielały je na  przyjemne i nieprzyjemne. Następnie wymieniały sytuacje , które doprowadzają do nieprzyjemnych uczuć (smutek, złość). Dzieci podawały wiele przykładów opartych na własnych doświadczeniach (zabieranie rzeczy drugiej osobie bez jej zgody, przezywanie, bicie itp.). Panie opowiadały o tym jak radzić sobie ze złością, aby nie ranić innych: nie przezywać, nie bić, nie przeklinać.  Mówiły też o tym, że nikt   (ani inne dzieci, ani dorośli) nie ma prawa bić, przezywać, ani w żaden sposób poniżać dzieci i co zrobić jeśli jest się ofiarą lub świadkiem takiej sytuacji.

Temat drugiej części brzmiał „O dobrym i złym dotyku”. Na początek każde dziecko wymieniało  osoby „zaufane” czyli takie, do których lubią się przytulać i których dotyk jest dla nich przyjemny- najczęściej padały odpowiedzi: mama, tata, brat, babcia, wujek, kolega, pani w szkole. Następnie wykorzystując narysowaną sylwetę, dzieci przyklejały papierowe dłonie w miejscach, gdzie nie chciałyby być dotykane nawet przez osoby „zaufane”. Panie przeprowadziły z dziećmi pogadankę o tym, że każdy ma prawo ustalić swoje „granice dotyku”  (np. niektóre dzieci nie lubią być dotykane w nogę) i należy te granice szanować, a w przypadku gdy dzieje się inaczej należy zwrócić się do osoby zaufanej.

Profesjonalne przygotowanie pań sprawiło, że dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a temat został dostosowany do wieku dzieci.

 

 

 

 

OPOWIEŚĆ PERŁOPŁAWA

08 marca – z okazji Dnia Kobiet w grupie przedszkolnej ”Żabki” odbyły się zajęcia otwarte , które poprowadziła Maria Nowak-Usińska. Temat zajęć pochodził z kręgu - ”Tajemnice wodnego świata” – OPOWIEŚĆ PERŁOPŁAWA. Dzieci zapoznały się z budową perłopława i historią powstawania pereł oraz „ wyruszyły” w niesamowitą podróż w głębiny oceanu.

Na zakończenie zajęć wysłuchały muzyki klasycznej- arii Nadira z opery Bizeta „Poławiacze pereł” , którą były zachwycone i poprosiły o bis.

 

 

 

 

„ Wyprawa po skarb piratów „ - część druga.

 

Dnia 05.03.2018r. odbyła się druga część zajęć otwartych pt. „ Wyprawa po skarb piratów”.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w super przygodzie pod przewodnictwem Kapitana Blacka.

Były pasowane na piratów i losowały pirackie imiona. Zapoznały się również z trasą morską  na Wyspy Kanaryjskie, gdzie był ukryty skarb. W trakcie zajęć śpiewały pirackie piosenki i odtańczyły taniec piratów  do muzyki z filmu  „Piraci z Karaibów” w choreografii nauczyciela rytmiki  Pani Anny Szczypniak. Posługując się mapą odnalazły skarb( zabawa w tropiciela) i uczestniczyły w tematycznej zgaduj- zgaduli. Śpiewając pieśni szantowe, tańczyły i bawiły się znakomicie. Na zakończenie zajęć malowały pirata Dżejka. Niewątpliwie była to niezapomniana podróż , która na długo zapadnie im w pamięć.

 

 

 

 

 

„ Wyprawa po skarb piratów „ - część pierwsza.

 

W dniu 01.03.2018r. w grupie przedszkolnej „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte przeprowadzone przez Marię Nowak-Usińską na temat „ Wyprawa po skarb piratów „ - część pierwsza. Dzieci „ wyruszyły” w niesamowitą podróż statkiem  pod piracką banderą na Wyspy Karaibskie , gdzie ukryto skarb.

 

 

 

 

W ramach realizacji przez nasza szkołę konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” Odbyły się zajęcia  z uczniami pod hasłem „Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”.

Pani Maria Nowak - Usińska  przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat tego kim jest osoba niepełnosprawna i czym różni się niepełnosprawność fizyczna od umysłowej. Następnie dzieci wymieniały cechy jakimi powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel i odpowiadały na pytanie, czy można przyjaźnić się z osobą niepełnosprawną – wszystkie zdecydowanie mówiły, że tak.                                                                                                                                                                                      Potem nauczycielka  prosiła wybranych uczniów o odgrywanie krótkich scenek – dzieci po kolei prezentowały różne odmiany niepełnosprawności, a zadaniem pozostałych uczniów było odgadnąć rodzaj niepełnosprawności i znaleźć utrudnienia jakie taka osoba może napotkać w życiu

Następnie prowadząca poruszyła temat tego, że osoba niepełnosprawna może być w pełni wartościową osobą, potrzebną innym ludziom i społeczeństwu. Jako przykład przedstawiła dzieciom postać Andrea Bocellego, niewidomego sławnego muzyka, tenora i kompozytora.  Dzieci wysłuchały wykonywanej przez niego arii La Donna E Mobiile. Prowadząca opowiedziała uczniom również o Janie Mela, który jako pierwszy niepełnosprawny zdobył dwa bieguny. Podkreśliła tutaj rolę jego przyjaciół, bez których wyczyn ten byłby niemożliwy.

Na koniec nauczycielka pokazała dzieciom zdjęcia obrazów malowanych przez osoby niepełnosprawne (za pomocą stóp i ust). Dzieci były zachwycone obrazami i żywo dyskutowały na ich temat.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom, wywołały wiele pozytywnych emocji i empatii, a co najważniejsze utwierdziły dzieci w przekonaniu, że osoby niepełnosprawne są w pełni wartościowymi ludźmi, mają często niezwykłe talenty i mogą bardzo wiele osiągnąć, potrzebują tylko często wsparcia pełnosprawnych przyjaciół w realizacji własnych marzeń (taj jak Jan Mela)

 

 

 

  WYCIECZKA DO KINA DO ŚRODY ŚLĄSKIEJ NA "PSZCZÓŁKE MAJĘ"

 

 

 

 KOLOROWA MATEMATYKA W PRZEDSZKOLU

 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "KACZKA CUDACZKA"

 

 

 

POKAZ HISTORYCZNY "PIASTOWIE"

 

 SPEKTAKL HISTORYCZNY  „ PLEMIONA SŁOWIAŃSKIE „

Dnia 01 marca 2018r. odbył się w naszej placówce spektakl historyczny pt.” Plemiona słowiańskie” w wykonaniu grupy z agencji widowisk historycznych „ Arkona” z Torunia.

Aktorzy zapoznali dzieci z najważniejszymi wydarzeniami i datami z okresu Polski pierwszych Piastów: chrzest Polski, bitwa pod Cedynią, najazd Brzetysława Czeskiego, najazd Henryka V.

Goście zaprezentowali scenki historyczne z życia plemion słowiańskich z udziałem publiczności. Odbył się również interesujący pokaz wybijania monet w mennicy Bolesława Chrobrego. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się konkurs historyczny z nagrodami. Zwycięzcy otrzymali denary Bolesława Chrobrego ( cenną pamiątkę numizmatyczną).

W nietuzinkowy sposób aktorzy dokonali prezentacji replik oręża: zbroje, kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory. Uczniowie zwiedzili również ekspozycje replik przedmiotów codziennego użytku z wczesnego średniowiecza : ceramika, beczki, skrzynie, rogi do picia i grania, wiadra, skóry , etc. Spektakl dostarczył wychowankom dużej wiedzy historycznej. Przekaz był zrozumiały, okraszony niepowtarzalnym dowcipem i bardzo się dzieciom podobał. Kolejna „ żywa” lekcja historii wpleciona w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

„ MIĘDZY  POEZJĄ  A   PROZĄ „

27 lutego 2018r. odbył się w naszej placówce konkurs recytatorski pt.” Między poezją a prozą „  dla uczniów klasy „O” , II i III. Organizatorką konkursu była wychowawczyni klasy  O Pani Patrycja Paduchowicz . W konkursie wzięło udział 18 dzieci. Repertuar był różnorodny i bardzo ciekawy. Największym powodzeniem cieszyły się wiersze Jana Brzechwy , ale nie zabrakło również utworów Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej , Władysława Bełzy czy Doroty Gellner. Wszyscy uczestnicy otrzymali od publiczności gromkie  brawa.

Jury w składzie:

Przewodnicząca – Dyrektor Szkoły Marzanna Krzyżak

Członkowie – Maria Nowak – Usińska , Agnieszka Kłodnicka, Patrycja Paduchowicz

Wyłoniło następujących laureatów :

KLASA „O”

1 miejsce : Jakub Słobodzian

2 miejsce    ex aequo : Karina Buczek , Łukasz Dobrzycki

3 miejsce   ex aequo : Milena Gawryluk , Zuzanna Skrzypiec

SZKOŁA PODSTAWOWA

1 miejsce ex aequo : Kacper Kłodnicki , Stanisław Dobrzycki

2 miejsce : Matylda Medyńska

3 miejsce  ex aequo : Andrzej Dobrzycki, Szymon Blaut

WYRÓŻNIENIA

Gabriela Świercz , Tomek Kozielec, Andżelika Jarzyło

Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy sukcesów w  Konkursie Gminnym w Kostomłotach. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

06 lutego 2018r. gościliśmy w naszej placówce czcigodnych gości- Babcie i Dziadków naszych wychowanków. Na ten dzień dzieci długo czekały i solidnie się do niego przygotowywały (robiły prezenty, malowały laurki, ćwiczyły występ artystyczny). Uroczysta akademia odbyła się w sali gimnastycznej w dwóch turach. Najpierw swój program zaprezentowała szkoła podstawowa, później przedszkole. W części artystycznej nie zabrakło okolicznościowych wierszy i piosenek. Grupa przedszkolna „Żabki” dodatkowo wykonała taniec narodowy- polonez. Po występach Goście udali się do sal dydaktycznych , gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Przy kawie i herbacie miło spędzili czas ze swoimi wnukami i pracownikami placówki. Był to dzień pełen wzruszeń, w niejednym oku zakręciła się łezka szczęścia. Dostojnym Babciom i Dziadkom życzymy 100 lat w zdrowiu i szczęściu.

Występ artystyczny grupy przedszkolnej "Żabki" i  słodki poczęstunek 

 

 

 

 W POSZUKIWANIU OZNAK ZIMY

 

 Grupa przedszkolna "Żabki" na spacerze w poszukiwaniu oznak zimy.

 
 
        

 

W KRAINIE BAŚNI I LEGEND "KOT W BUTACH"

 
 
  

Dnia 09 lutego 2018r. w grupie przedszkolnej „ Żabki ” odbyły się w ramach akcji „ Mądra szkoła czyta dzieciom” –  „ W krainie baśni i legend” zajęcia czytelnicze w obecności Ewaluatora z Kuratorium we Wrocławiu.  Nauczycielka Maria Nowak- Usińska  w fantazyjnym  kostiumie wcieliła się w „magicznego” bohatera  i w niekonwencjonalny sposób przeczytała baśń francuskiego pisarza Charles’a  Perraulta pt. ”Kot w butach” .  W trakcie czytania wykorzystała inscenizację z elementami musicalu i śpiewogrę zabierając  dzieci w podróż wyobraźni . Zajęcia miały charakter interaktywny . Dzieci brały w nich aktywny udział : były „pasowane” na bajkowe koty , śpiewały piosenkę „Wlazł kotek na płotek”, tańczyły  przy piosence z Akademii Pana Kleksa pt.” Na wyspach Bergamutach „ uczestniczyły w  zgaduj- zgaduli . Po wysłuchaniu baśni dokonały oceny bohatera i zapoznały się z morałem . Zwieńczeniem zajęć był  taniec” bajkowych kotów „ do przepięknej muzyki z musicalu „Koty” ( Pieśń Memory). Po ewaluacji i sesji zdjęciowej pokolorowały kolejną kartę ( Kota w butach) do czarodziejskiej księgi „W krainie baśni i legend”. Zajęcia dzieciom  bardzo się podobały i wniosły wiele radości ( dowód – białe kotki w koszyczku) .Wierzymy , że tak niekonwencjonalne czytanie zapadnie dzieciom na długo w pamięci, uwrażliwi je na piękno słowa mówionego, przyczyni się do rozwoju wyobraźni i zainteresowań czytelniczych ; za pomocą ekspresji wzrokowej wyzwoli przeżycia estetyczne. To również szansa na wykształcenie nawyku czytania.

 

      

 

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE

W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ "ŻABKI"

PT. "WODNE EKSPERYMENTY"

 

 

Z KOLĘDĄ U DZIECIĄTKA JEZUS

 

Kościół parafialny w Piotrowicach

 

31 stycznia 2018r. odbyła się wycieczka przedmiotowa do kościoła parafialnego pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Piotrowicach na adoracje bożonarodzeniową przy żłóbku. Uczestniczyło w niej 13 uczniów kl.”O” i kl. II pod opieką katechetki Marii Nowak-Usińskiej i wychowawczyni klasy drugiej  Pani Agnieszki Kłodnickiej. Podczas adoracji dzieci wysłuchały fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, śpiewały kolędy i pastorałki, recytowały wierszyk bożonarodzeniowy i wielbiły Boga spontanicznymi  modlitwami. Miały również okazję  pogłaskać osiołka Świętej Rodziny i złożyć dar serca do Aniołka- skarbonki. Ubogacone duchowo, w dobrych nastrojach wróciły do szkoły i swoich zajęć.

 

 

 

 

I PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

 

Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom I Przeglądu Kolęd i Pastorałek

"Hej kolęda, kolęda"

 

 

I PRZEGLĄD  KOLĘD  i  PASTORAŁEK  pt. ” HEJ KOLĘDA, KOLĘDA……! „

30 stycznia 2018 r. w ZSP „Nasza Szkoła” w Piotrowicach odbył się I Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem: „ Hej kolęda, kolęda…..!”. Organizatorkom była katechetka Maria Nowak-Usińska.

Celem przeglądu było:

- kultywowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd  i pastorałek

- rozwijanie zainteresowań muzycznych i ukazanie kreatywności artystycznej dzieci

- kształtowanie właściwych postaw podczas prezentacji wokalnej, wokalno-ruchowej

- rozwijanie umiejętności śpiewu zespołowego i solowego

- integracja ze środowiskiem lokalnym

W konkursie zaprezentowały się chóry ( zespoły klasowe) i soliści  z podziałem na kategorie wiekowe: przedszkole i szkoła podstawowa. Łącznie wzięło udział 18 solistów i cztery zespoły śpiewacze. Dobór repertuaru był  ciekawy i różnorodny.   Uczestnicy śpiewali  a capella w języku polskim, angielskim i niemieckim. Obok solistów pojawiły się duety i tercety , co bardzo cieszy i dobrze rokuje na przyszłość. Przegląd odbywał się w sali gimnastycznej,  w nastrojowej  bożonarodzeniowej scenografii przy udziale publiczności ( rodziców i członków rodzin dzieci). Wiele emocji wzbudził występ najmłodszej uczestniczki Klary Żałobniak , która pięknie zaśpiewała osiemnastowieczną kolędę

Pt.” Północ już była”.

 Po zakończeniu przesłuchań jury w składzie :

 Przewodnicząca : Dyrektor  Szkoły  Marzanna Krzyżak

Członkowie : Pani Agnieszka Kłodnicka i Pani  Patrycja Paduchowicz  udało się na naradę , a uczestnicy z zaproszonymi gośćmi i prowadzącą śpiewali  ulubione kolędy.  Na zakończenie Przewodnicząca jury ogłosiła laureatów przeglądu i pogratulowała udanych  występów ( patrz zakładka „  Osiągnięcia” ).

02 lutego 2018r. na uroczystej gali Dyrektor Szkoły wręczyła laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody , których sponsorem był między innymi Proboszcz Parafii w Piotrowicach Leszek Pierzecki . Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki.

Występy małych artystów sprawiły wszystkim obecnym wiele radości i pokazały, jak w tak młodym wieku można wielbić Jezusa narodzonego!

Do zobaczenia za rok !

 

 

 

 

 

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

 

Realizując zajęcia dzieci podczas spaceru obserwowały różne rodzaje dymów, skąd się wydobywają, jaki mają kolor, czy są gęste, czy rzadkie. Były badaczami, obserwatorami.

 

 

 

SPOTKANIE Z POLICJĄ

 

30 stycznia w ramach realizacji programu „Bezpieczna szkoła -  bezpieczny uczeń” odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami z Posterunku Policji w Kostomłotach, którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego  zachowania się w domu, szkole , na ulicy i w  miejscach publicznych. Rozmawiali z dziećmi również o tym jak zachować się w kontaktach z nieznajomymi i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.  Ponieważ wiedza taka jest niezwykle cenna również dla dzieci młodszych,  panowie z policji zawitali też do  przedszkola. Dzieci wykazały duże zainteresowanie poruszanymi tematami opowiadając o własnych doświadczeniach i zadając wiele pytań naszym gościom. Było to na pewno cenne doświadczenie dla naszych uczniów i przedszkolaków, gdyż  zajęcia przeprowadzone przez specjalistów przyczyniają się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród dzieci.

 

  

Zajęcia w ramach programu edukacji antynikotynowej dla dzieci klas 1-III szkół podstawowych

 

 

W ramach programu edukacji antynikotynowej dla dzieci klas I-III szkół podstawowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej pt. "Nie pal przy mnie proszę" odbyły się w naszej szkole zajęcia  dla uczniów klas II i III. Dzieci obejrzały najpierw prezentację multimedialną przygotowaną przez Panią Agnieszkę Kłodnicką na temat negatywnych skutków palenia i wdychania dymu nikotynowego przez osoby niepalące. Po przedyskutowaniu     prezentacji uczniowie wypisywali własne skojarzenia do słowa „papieros” i przyklejali je na wspólnej pracy. Powstał z tego ciekawy plakat obrazujący to, z czym naszym dzieciom kojarzą się papierosy.

 

 

 

PLAKATY EWANGELIZACYJNE - WYCHOWANIE DO WARTOŚCI

 

QUIZ  ŚWIĄTECZNY !

W piątek 12.01.2018r. wychowawczyni  klasy „O” Pani Patrycja Paduchowicz  przeprowadziła w przedszkolu  quiz sprawdzający wiedzę o Świętach Bożego Narodzenia , w którym uczestniczyło 18 dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Karina Buczek kl „O”

II miejsce – Jakub Słobodzian  kl „O”

III miejsce -  ex aequo

                  - Leon Medyński           grupa „ Żabki”

                   - Milena Gawryluk       klasa „O”

                  - Zuzanna Skrzypiec     klasa „O”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i odwagi . Na zakończenie spotkania nagrodzeni otrzymali symboliczne upominki.

 

 

 

NIECH  ŻYJE   BAL ! ……………….

Karnawał to radosna tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości . Tak też było i tym razem.

W dniu 10 stycznia 2018r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym „ Nasza Szkoła” w  Piotrowicach  odbył się bal karnawałowy w dwóch przedziałach wiekowych :

Grupa przedszkolna ( „ Biedroneczki „ + „ Żabki „ )oraz szkoła podstawowa ( „O” + kl. II i III ).  Celem balu było zapoznanie dzieci z tradycją i zwyczajami karnawałowymi ( maski, kotyliony ) oraz integracja i zabawy kształtujące postawy prospołeczne.

Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia sala gimnastyczna i dydaktyczna „ Żabek ” zamieniły się w sale balowe ; pięknie udekorowane balonami, serpentynami i różnokolorowymi łańcuchami. Zjawiskowy wygląd  wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w „tęczowe” stroje wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Można było spotkać: wróżki, królewny, baletnicę, delikatne motylki, subtelne biedroneczki , kotki, pieski, policjantów, piratów, Spinder –Mana, Batmana, ………nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci.

Nad przebiegiem zabawy i przestrzeganiem reguł czuwał dzielny stróż prawa Lucky Luke. Wszyscy przy dźwiękach skocznej muzyki bawili się wyśmienicie ! .

Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu „ porwała”  wszystkich do pląsów i tańca w rytm samby, walczyka , Kaczuch.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały sale balowe . Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych kostiumów. Kolejna zabawa karnawałowa już za rok.

Do zobaczenia!  

 

NIE MA TO JAK PYSZNE I ZDROWE ŚNIADANIE...

 

 

MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM  - „ W krainie baśni i legend. „

Dnia 08.01.2018r. przybył do naszej placówki z dalekiej północy dostojny  Gość.

Jej „ Królewską Mość” przyprowadziła do „ lodowej krainy” Pani Dyrektor Marzanna Krzyżak  , która po prezentacji „ Królowej Śniegu” ( katechetki) złożyła dzieciom serdeczne życzenia noworoczne i zaprosiła do wspaniałej zabawy – „ podróż w wyobraźnię”.

Pomimo wiosennej aury w bajecznie udekorowanej sali gimnastycznej zrobiło się arktycznie, powiało mroźnym wiatrem , a biały puch „ pokrył” wszystko wokoło  wyczarowując  pełen tajemniczości i grozy zimowy pejzaż.

W niesamowitej scenerii „ Królowa Śniegu” w niekonwencjonalny sposób przeczytała i odegrała dzieciom najpiękniejszą baśń o przyjaźni  J.Ch.  Andersena pt. ”Królowa Śniegu” w ramach akcji „Mądra szkoła czyta dzieciom”.

Podczas literackiego spotkania nie zabrakło wspaniałej zabawy. Zajęcia były interaktywne. Dzieci w formie quizu powtórzyły wiadomości o trwającej porze roku – zimie oraz wzięły udział w zimowej zgaduj-zgaduli. Uczniowie klasy „ O ” zaśpiewali nastrojową piosenkę pt.” Zimo, zimo” w choreografii wychowawczyni Patrycji Paduchowicz. Na zakończenie odbyła się pogadanka o przyjaźni  i  „ burza mózgów” na temat przysłowia: „ Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.”

Ostatnim akcentem był radosny, integracyjny taniec -przy  skocznej muzyce - wszystkich uczestników spotkania.  Wierzymy, że tak niekonwencjonalne czytanie  zapadnie dzieciom w pamięci ; przyczyni się do rozwoju wyobraźni i zainteresowań  czytelniczych.

 

 

 

 

„Hokus- pokus, czary –mary,

    Niech się spełnią andrzejkowe czary .”

     Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie . Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy integracyjne i doskonalące umiejętności prospołeczne u dzieci.

W zaczarowany świat magii i wróżb 30 listopada 2017r. przeniosły się dzieci z ZSP w Piotrowicach pod opieką wychowawczyń i wróżki „Bombuszki”. Scenariusze zabaw w przedszkolu i szkole podstawowej były bardzo zróżnicowane, co wynikało z pomysłowości  nauczycielek, zamienionych we wróżki czarodziejki, wśród których prym wiodła wróżka „Bombuszka”( z grupy przedszkolnej „ Żabki” ) z atrybutami : czarodziejską różdżką i „magiczną „ kulą .

Podczas spotkań w klasach dzieci zapoznały się z gawędą na temat tradycji zabaw andrzejkowych, z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i konkursach.

Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce, pląsy i zabawy ruchowe przy muzyce z  dziecięcego repertuaru. Hitem okazał się utwór pt.”Magiczna podróż”.

Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy. Dzieci po zakończonych zajęciach wróciły do domu w doskonałych humorach.

 

 

 

 A MY ZAWSZE ZDROWO I SMACZNIE ZACZYNAMY DZIEŃ...

 

Rozdanie nagród w gminnym konkursie na plakat

promujący segregację śmieci - nasi chłopcy zajęli II miejsce w kategorii klas I-III.

 

 

 Przedstawienie teatralne "Latający kufer"

W KRAINIE  MELPOMENY …………

W dniu 03.01.2018r. gościliśmy aktorów krakowskiego teatru Krak-Art.

Tym razem zaprezentowali nam spektakl teatralny pt. „ Latający kufer”, na podstawie baśni J.Ch. Andersena. Główny bohater- syn bogatego kupca roztrwania majątek swojego ojca . Sąsiedzi darują chłopcu kufer. Okazuje się ,że jest on wyjątkowy- przenosi bohatera do innego, egzotycznego kraju, pełnego barw i niezwykłości . Młodzieniec musi wykazać się sprytem i przebiegłością w nowym otoczeniu. Ponadto poznaje piękną księżniczkę …………..

 

 

 

PYSZNIE , ZDROWO , KOLOROWO 

 

 

                            Spotkanie wigilijne w ZSP „ Nasza Szkoła” w Piotrowicach.

Dnia 20.12.2017r. zgodnie z wieloletnią tradycją naszej placówki odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości i przybyłych członków rodzin naszych wychowanków.

             W świątecznie udekorowanej świetlicy wiejskiej zebrali się: Prezes Stowarzyszenia „Nasza Szkoła” Pan Mariusz Żałobniak, Dyrektor ZSP Marzanna Krzyżak , Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piotrowicach Leszek Pierzecki , Wójt Gminy Kostomłoty Pan Stanisław Wicha , Sekretarz Gminy Kostomłoty Pan Andrzej Suropek, Sołtys wsi Piotrowice Pan Artur Włodarek z rodziną , Grono Pedagogiczne z pracownikami obsługi, uczniowie i ich rodziny oraz zaproszeni goście.

            W pierwszej części spotkania zabrał głos Prezes Stowarzyszenia Pan Mariusz Żałobniak, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych, zapoznał ich z działalnością naszej placówki i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej trwania i rozwoju.

Następnie Dyrektor szkoły Marzanna Krzyżak uroczyście odczytała fragment Ewangelii wg. św. Łukasza o narodzeniu Jezusa i złożyła ciepłe, pełne miłości życzenia świąteczne.

Wójt Gminy Kostomłoty Pan Stanisław Wicha w swoim wystąpieniu serdecznie podziękował za zaproszenie , złożył życzenia i wyraził słowa uznania za kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz wręczył dzieciom słodki upominek.

           Punktem kulminacyjnym spotkania było misterium bożonarodzeniowe pt.” Gore gwiazda Jezusowi „ według scenariusza i w reżyserii katechetki Marii Nowak-Usińskiej przy współudziale Dyrektor Pani Marzanny Krzyżak ,  całego Grona Pedagogicznego oraz pracowników obsługi. Przedstawienie było wyjątkowe. Składało się z czterech aktów , po kilka odsłon w każdym. Rozważając tajemnicę Wcielenia Syna Bożego zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad „ cudem świętej nocy „ , gdzie w zimnej grocie narodził się JEZUS- ZBAWICIEL.

Mali aktorzy we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców prezentowali się doskonale i przejmująco wcielili się w swoje role . Słowa uznania dla małych artystów za piękne recytacje i dialogi oraz grę aktorską. Było to widowisko niezwykłe, oparte na ruchu scenicznym pełnym ekspresji, gestów, symboliki i mimiki. Puentą biblijnej historii stały się słowa znanej kolędy „ Gore gwiazda Jezusowi”. Cała fabuła akcji przeplatana była kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez dzieci a cappella. Efekt sceniczny spotęgowała muzyka, zapowiadająca atmosferę tajemniczości i niezwykłości z melodiami orientalnymi oraz „niebiański” taniec aniołów w choreografii Pani Anny Szczypniak. Całość dopełniła niezwykła scenografia oraz profesjonalne oświetlenie i iluminacje świetlne, za które serdecznie dziękujemy Panu Damianowi Wójcikowi.

Podczas spektaklu było wyjątkowo uroczyście i świątecznie. Jak w prawdziwym teatrze- mówili  zachwyceni rodzice i licznie przybyli goście , którzy wypełnili świetlicę po brzegi; a małych aktorów nagrodzili gromkimi brawami.

Na zakończenie występu popłynęły piękne życzenia świąteczne, a tłumnie zebrani goście wspólnie odśpiewali najpiękniejszą i najbardziej podniosłą polską kolędę „ Bóg się rodzi”.

               W ostatniej części uroczystości zabrał głos Ksiądz Proboszcz Leszek Pierzecki, który

wzruszony podziękował dzieciom za występ , przyrównując go do katechezy biblijnej i rekolekcji. Zwrócił również uwagę na innowacyjność przedstawień jasełkowych każdego roku.  Następnie poprowadził Modlitwę Pańską i pobłogosławił opłatki, którymi przełamali się staropolskim zwyczajem uczestnicy spotkania; po czym przy blasku świec zasiedli do wieczerzy wigilijnej.

Niesamowity wystrój sali w połączeniu z oświetleniem, blaskiem świec, zapachem choinek i nastrojową muzyką z całą pewnością pomogły poczuć świąteczny klimat, a atmosfera zbliżających się świąt bez wątpienia udzieliła się całej lokalnej społeczności.

 

 

 

„ Bądź pozdrowiony gościu nasz……”

6 grudnia przybył do nas długo oczekiwany i upragniony gość- Święty Mikołaj biskup. Dzieci przywitały dostojnego gościa programem artystycznym, w którym nie zabrakło okolicznościowych wierszyków i piosenek. W zamian otrzymały od Świętego Mikołaja wspaniałe prezenty. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i uśmiechnięci . Zanim pożegnaliśmy przybysza odbyła się sesja zdjęciowa( każdy chciał mieć fotkę z ukochanym świętym).

Na dzieci w przedszkolu w grupie Żabek czekała dodatkowa atrakcja – „Mikołajowy tort” , który upiekła mama Ignasia Pani Agata Misiura. Był wyśmienity ! BARDZO DZIĘKUJEMY.

Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju !

 

 

 

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE PT."OLBRZYMI TALENT" 
 

W dniu 20.11.2017r. aktorzy teatru Profil z Krakowa przedstawili w naszej placówce przedstawienie profilaktyczne pt.” Olbrzymi talent”.

Widzowie poznali historię utalentowanego, ale bardzo nieśmiałego stwora- Olbrzyma, który z pomocą przyjaciela próbował przezwyciężyć strach przed publicznością i pokonać samego siebie.

Spektakl poruszył problem alienacji w grupie, uprzedzeń, a także braku akceptacji, ucząc tym samym tolerancji oraz zasad rządzących przyjaźnią.

 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w ZSP w Piotrowicach.

Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały naszą placówkę. „Przybyły” ze swoimi opiekunami, aby bawić się, świętować i uczyć.

         W dniu 24.11.2017r. przedszkolaki z grup: Biedroneczki i Żabki oraz uczniowie kl. O-III szkoły podstawowej uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło ze swoim małym czy dużym przyjacielem- Misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Ten jedyny !

Uroczysty dzień rozpoczął się od prezentacji ulubionych przytulanek

I układania przyniesionych pluszaków  w „ Krainie Pluszowego Misia”.

Wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wysłuchały fragmentu bajki o „Misiu Uszatku” i tytułową piosenkę z dobranocki, bawiły się przy utworze pt.” Jadą, jadą misie”. Wśród atrakcji nie zabrakło zgaduj-zgaduli – „Kim jestem i z jakiej bajki pochodzę? „ zabaw ruchowych (misiowe tańce) i zajęć plastycznych ( kolorowanka „  Miś „ i wykonanie maski misia). Ten dzień był pełen uśmiechu i wyśmienitej zabawy; jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom oraz możliwość zabawy z ukochanym pluszakiem.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok !

 

 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT."Roszpunka"

 

17 listopada została zorganizowana wycieczka autokarowa do Wrocławia na przedstawienie teatralne pt.” Roszpunka”, które odbyło się w Sali Koncertowej im. J. Kaczmarka Radia Wrocław.

Aktorzy „ zabrali” dzieci w świat magii i niezapomnianej przygody . Na pochwałę zasługuje ciekawy scenariusz oparty na baśni braci Grimm, cudowna muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu, gra aktorska i efekty świetlne.

Dzieci poznały historię dziewczynki zabranej ze znanego jej świata i chronionej przed wszystkim, co kocha. Zamknięta w wysokiej wieży, musi zmierzyć się z trudami dorastania w samotności, za towarzyszy mając własne marzenia…..

Spektakl bardzo się dzieciom podobał i pełni artystycznych wrażeń wrócili radośni do szkolnej codzienności.

 

 ANDRZEJKI 

 „Hokus- pokus, czary –mary, Niech się spełnią andrzejkowe czary .” Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie . Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy integracyjne i doskonalące umiejętności prospołeczne u dzieci. W zaczarowany świat magii i wróżb 30 listopada 2017r. przeniosły się dzieci z ZSP w Piotrowicach pod opieką wychowawczyń i wróżki „Bombuszki”. Scenariusze zabaw w przedszkolu i szkole podstawowej były bardzo zróżnicowane, co wynikało z pomysłowości nauczycielek, zamienionych we wróżki czarodziejki, wśród których prym wiodła wróżka „Bombuszka”( z grupy przedszkolnej „ Żabki” ) z atrybutami : czarodziejską różdżką i „magiczną „ kulą . Podczas spotkań w klasach dzieci zapoznały się z gawędą na temat tradycji zabaw andrzejkowych, z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i konkursach. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako pretekst do dobrej zabawy. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce, pląsy i zabawy ruchowe przy muzyce z dziecięcego repertuaru. Hitem okazał się utwór pt.”Magiczna podróż”. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy. Dzieci po zakończonych zajęciach wróciły do domu w doskonałych humorach.

 

Śniadanie daje moc

 

W roku szkolno-przedszkolnym 2017/2018 po raz kolejny przystąpiliśmy do programu promującego zdrowy styl życia „Śniadanie daje moc”. W każdy czwartek dzieci przynoszą zdrową żywność  i samodzielnie pod okiem nauczycieli przygotowują śniadanie. W ten sposób uczą się nie tylko samodzielności ale dbania o swoje zdrowie. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć dydaktycznych i mają siły do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 

 

 

BO KAŻDY PRZEDSZKOLAK TO PRAWDZIWY POLAK...

 

Przez dwa dni 9 i 1o  listopada w naszym zespole szkolno- przedszkolnym obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program był bogaty i różnorodny. Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach patriotycznych i prezentacji multimedialnej. W przedszkolu obchody przebiegały pod hasłem: „ Bo każdy przedszkolak to prawdziwy Polak”.

Dzieci poznały genezę powstania państwa polskiego, wysłuchały legendę „ Lech, Czech, Rus”. Oprócz chwil podniosłych i uroczystych jak: dekorowanie narodowymi kotylionami na Polaka, recytacja wiersza pt. ”Kto ty jesteś? „ , śpiewu hymnu państwowego nie zabrakło patriotycznej rymowanki, piosenki i wspólnej zabawy przy „ tańcu Polaka.” Podczas zajęć plastycznych dzieci malowały symbole narodowe( Flagę i Godło) oraz wykonały techniką kolażu plakat

pt.” Polska – mój kraj „. Zwieńczeniem obchodów był quiz patriotyczny , który dzieci zaliczyły na szóstkę.

Do zobaczenia za rok w setną rocznicę ! 

Przedstawienie teatralne "Lech, Czech i Rus"

Dnia 6 listopada 2017r. w naszym zespole odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego ART-RE z Krakowa pt."Lech, Czech i Rus". Jest to znana legenda opowiadająca o powstaniu państwa polskiego. Trzej książęta po wspólnym polowaniu rozdzielają się i każdy z nich udaje się w inną stronę w poszukiwaniu najlepszego miejsca na założenia państwa: Rus wyrusz na wschód, Czech na południe a Lech za namową ducha puszczy żubra zostaje na wskazanej ziemi, zakłada państwo polskie i buduje jego stolice - Gniezno. Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie wraz z aktorami i współtworzenia przedstawienia, gdyż spektakl miał charakter interaktywnej zabawy. Występ zakończył się patriotycznym akcentem, artyści przypomnieli dzieciom wiersz "Kto Ty jesteś" po czym wszyscy wstali i wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

Pokaz historyczny pt."Rycerstwo"

26.10.2017r. gościliśmy w naszej placówce niezwykłych gości- „średniowiecznych rycerzy „ . Odbył się bardzo ciekawy pokaz historyczny pt.” Rycerstwo ”. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami średniowiecznymi: obrzędem pasowania na rycerza, turniejem rycerskim, stosowanymi karami ( dyby, chłosta).

Miały możliwość obejrzeć repliki średniowiecznej broni i zbroi rycerskiej. Występ był interaktywny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pokazach. Poprzez zabawę  dowiedzieli się jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie.

 

Była to niezapomniana, „żywa” lekcji historii.

 

ZAJĘCIA OTWARTE W PRZEDSZKOLU

pt."Pani Jesień"

 

 

Jabłka z gazet i kleju z mąki ziemniaczanej - klasa II

 

 Klasa II "owocowo"

 

PYSZNE I ZDROWE - ŚNIADANIA CZWARTKOWE... 

 

 

 

NOWY ROK SZKOLNY - NAUKA SIĘ ZACZĘŁA... 

 

 

 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 W dniu 16.10.2017r. odbył się przy udziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej próbny alarm p-pożarowy. Przećwiczono plan ewakuacji z budynku szkoły i zachowanie na miejscu ewakuacji.. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego, zwiedziły kabinę kierowcy i wysłuchały pogadanki na temat pracy strażaka. Przypomniały sobie również numery alarmowe oraz przećwiczyły w jaki sposób i kiedy z nich korzystać.

 

 

 

DZIEŃ PAPIESKI 

10.10.2017r. włączyliśmy się do odchodów Dnia Papieskiego, który w całej Polsce przebiega pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Z tej okazji odbył się uroczysty apel z prezentacją multimedialna o świętym Janie Pawle II z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Nie zabrakło również ulubionej piosenki oazowej Papieża – Polaka pt. ”Barka”. W niejednym oku zakręciła się łezka. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w quizie nad życiem i śmiercią Wielkiego Rodaka. Jak również ”żywa” lekcja patriotyzmu.

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

13.10.2017r. w ZSP ”Nasaz Szkoła” w Piotrowicach świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Kostomłoty Pan Stanisław Wicha, Sekretarz Pan Andrzej Suropek, Ksiądz Proboszcz Leszek Pierzecki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Dorota Strzelecka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Bogusława Szopa oraz Pani Agnieszka Śladowska. Na wstępie Pani Dyrektor Marzanna Krzyżak serdecznie przywitała przybyłych gości, Grono Pedagogiczne, pracowników  szkoły, rodziców, a także dzieci. W swoim przemówieniu przypomniała krótki rys historyczny Komisji Edukacji Narodowej. Następnie zwróciła uwagę na trudny i odpowiedzialny zawód nauczyciela. Za motto posłużyły słowa Andrzeja Frycza Modrzewskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Po podziękowaniach i życzeniach złożonych nauczycielom i pracownikom szkoły odbyła się część artystyczna. Dzieci zaprezentowały wierszyki i zaśpiewały piosenki. Po gromkim sto lat wręczyły kwiaty i okolicznościowe laurki. 

 

 

DZIAŁANIA  PROZDROWOTNE

We wrześniu 2017r nasza placówka przystąpiła do IV edycji programu „WZOROWA  ŁAZIENKA” . Organizatorem akcji  jest firma Ad Craft Sp. Z o.o. z siedzibą w Warszawie. Akcja jest organizowana w celu promocji edukacji w zakresie higieny oraz  produktów marki Domestos.  W programie mogły uczestniczyć  tylko szkoły podstawowe znajdujące się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Główna nagroda to remont i aranżacja/dekoracja łazienek na terenie szkoły o wartości 30.000zł. Koordynatorem w ZSP „Nasza Szkoła” w Piotrowicach była wychowawczyni klasy „O” Pani Patrycja Paduchowicz. Za udział w programie nasza placówka otrzymała podziękowanie, pamiątkowe dyplomy i pelerynę superbohatera.

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 29.09.2017r. w naszej placówce bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopca. Panie wychowawczynie wraz z dziewczynkami przygotowały wiele niespodzianek: oryginalne upominki, słodkości, serdeczne życzenia. Dzień minął w ciepłej, Serdecznej atmosferze. „Nasi Chłopcy” czuli się dowartościowani i byli bardzo dumni.

 

ZIEMNIACZANE GRZYBKI

W POSZUKIWANIU JESIENI - WYCIECZKA DO LASU W PIOTROWICACH 

Dnia 28.09.2017r. uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola  uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do pobliskiego zabytkowego parku w poszukiwaniu złotej, polskiej jesieni. Podczas spaceru prowadzili obserwacje przyrodnicze, szukali jesieni, rozpoznawali gatunki drzew (w tym okazy chronione np. cis).Rozróżniali warstwy lasu. W wyśmienitych nastrojach ze skarbami lasu(kasztany ,żołędzie, szyszki, przebarwione liście…)wrócili do szkoły i w swoich klasach urządzili ciekawe kąciki przyrodnicze. 

 

ZIEMNIACZANE JEŻYKI

 

ZŁOTE GODY ORDERU UŚMIECHU

 

22 września świętowaliśmy obchodzone na całym świecie 50-lecie Orderu Uśmiechu. Na sali gimnastycznej wszyscy pracownicy naszego zespołu złożyli  przed dziećmi przyrzeczenie "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić" oraz zostali pasowani na  Kawalerów Orderu Uśmiechu Naszej Szkoły.  Ceremonii wręczania Orderu towarzyszył zgonie z tradycją rytuał wypicia soku

z cytryny - koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Na koniec wszyscy pracownicy zespołu otrzymali wykonane przez dzieci Ordery Uśmiechu.

 

 
 
DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA
 W dniu 26.09.2017r. odbyła się wycieczka do gospodarstwa agro-turystycznego do Kryształowic na Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczestnicy wysłuchali "Prawdziwej historii o Ziemniaku" - udramatyzowane przedstawienie teatralne w wykonaniu aktora z udziałem dzieci. Następnie odbyły się w plenerze gry i zabawy ziemniaczane integrujące grupę i kształtujące postawy prospołeczne. Kolejnym punktem programu była Eko - Zielona ścieżka, podczas której dzieci rozpoznawały drzewa i liście w Naturze!, oraz miały okazję poznać zwierzęta domowe i hodowlane. Podczas ciekawych zajęć techniczno - plastycznych własnoręcznie wykonały techniką decoupage pamiątkowe tabliczki jesienne. Zwieńczeniem pobytu było ognisko z pieczeniem ziemniaka i kiełbaski.
 SAŁATKA OWOCOWA
 
Nasza najmłodsza grupa uczyła się, jak przygotować sałatkę owocową. Panie wspólnie z dziećmi wymyły i obrały owoce, następnie pokroiły na małe kawałeczki i tak przygotowaną sałatkę spożyły po przygotowaniu.

 

 

Uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Piotrowicach przy pomniku Ofiar Terroru Hitlerowskiego i mogile więźniów obozu Gross-Rosen.

 

6.09.17r. uczniowie kl. II i III w liczbie 13 osób z opiekunem Panią Agnieszką Kłodnicką i Marią Nowak – Usińską udali się na cmentarz parafialny celem nawiedzenia Miejsca Pamięci Narodowej i uczczenia 78 rocznicy  wybuchu II wojny światowej. Po przybyciu na miejsce uporządkowali mogiłę jeńców – uczestników marszu do obozu Gross – Rosen; złożyła bukiet biało – czerwonych goździków, zapalili znicze i modlili się w intencji pomordowanych. Minutą ciszy uczcili Ich pamięć i oddali Im cześć. Katechetka Maria Nowak - Usińska zapoznała ich z historią wybuchu II Wojny Światowej i jej tragicznymi skutkami. Przypomniała również jak należy się zachować na cmentarzu i przybliżyła historię tego pomnika. Niewątpliwie była to dla dzieci „żywa” lekcja historii, którą przeżyły.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 

 Dnia 5 września 2017r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Piotrowicach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Dzieci miały możliwość wysłuchania  wybranej przez siebie bajki, czytanej przez nauczyciela. Następnie odbył się konkurs „Zgaduj – zgadula”  - „Jaką postacią z bajki jestem?”, z wykorzystaniem rekwizytów (pluszaków). Dzieci bezbłędnie odgadły wszystkie zagadki. Po tym zaśpiewały w nawiązaniu do bajki „Ali – Baba i czterdziestu rozbójników” piosenkę pt. „Ali - Baba”. Na zakończenie zajęć  dzieci pokolorowały wybraną przez siebie ulubioną postać bajkową i wspólnie wykonały plakat upamiętniający ten dzień.

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO 2017/2018           

       Dnia 04.09.2017r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolno-przedszkolnego. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Nasza Szkoła" wraz z rodzicami, gronem pedagogicznym i zaproszonymi gośćmi, uroczyście powitali nowy rok szkolny. O godzinie 8.00 w kościele parafialnym w Piotrowicach pod przewodnictwem ks. Leszka Pierzeckiego odbyła się Msza Św., na której wspólnie prosiliśmy o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok szkolny. Następnie o godzinie 9.00 miało miejsce uroczyste przywitanie roku szkolnego, po czym wszyscy rozeszli się do swoich klas gdzie po wakacyjnej przerwie dzieci z radością powitały swoich wychowawców i kolegów. 

 

 

 

 

 

REMONT PLACÓWKI

  

        W naszej placówce w okresie wakacyjnym odbył się remont pomieszczeń lekcyjnych.

Położony został tynk strukturalny w salach przedszkolnych (4,5 –latków) i  w salach lekcyjnych (kl. II i kl. III)  oraz w sali komputerowej.

 Odświeżono kolorystycznie pomieszczenia w salach przedszkolnych (4,5 – latków), w jadalni, w korytarzu, w klasach III i II, w sali komputerowej oraz w gabinecie Dyrektora. 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNO -PRZEDSZKOLNEGO 2016/2017

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 

 

 RYBKI W WYKONANIU  kl. I

 

 

 

 

 

NASZE PRACE

 

 

 

  WIOSNA W PIOTROWICACH

 

 

 ZAJĘCIA PLASTYCZNO - TECHNICZNE

 

 

 

 

ZABAWA Z MAGICZNYM PIASKIEM

 

 

WITAMINOWE KAMELEONY

 

 

 

             KUCHNIE ŚWIATA - POLSKA

 

 

POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE - MAZURKI

 

 

 KUCHNIE ŚWIATA - FRANCJA

 

 

  KUCHNIE ŚWIATA - UKRAINA

 

 

 

 

KUCHNIE ŚWIATA - JAMAJKA

 

 

 

 

PILNIE SIĘ UCZYMY...

 
 
 
"Popcornowe", wiosenne drzewa w wykonaniu klasy I. 

 
 
 
APEL Z OKAZJI 77 ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ I 7 ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
 
 
KONKURS NA NAJPIĘKNIĘJSZĄ "PISANKĘ - KRASZANKĘ"

 

                                                                                   Nasze Pisanki Wielkanocne

 

NIEDZIELA PALMOWA W PARAFII W PIOTROWICACH

 

MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM

 

PARADA ZDROWIA

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

WYCIECZKA DO HYDROPOLIS

 

 

 "MÓJ SMARTFON, MÓJ MAŁY ŚWIAT- KLIKAM Z GŁOWĄ" 

 

 

 

MALUSZKI KSZTAŁTUJĄ SWOJĄ SPRAWNOŚĆ MANUALNĄ

 

 

ROZWIJANIE KOMPETENCJI CZYTELNICZYCH WŚRÓD DZIECI

           

MALUSZKI BAWIĄ SIĘ W OGRODNIKÓW

 

 

 

 

 "KROKUSY" Z PESTEK DYNI W WYKONANIU MALUSZKÓW

 

 

 

 "Bałwanki" w wykonaniu maluszków

 

 

       Szkolny konkurs recytatorski 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU 2017 

 

PLAKAT EWANGELIZACYJNY "JA JESTEM DOBRYM PASTERZEM"

 

 

 

DUŻO PRACY W PRZEDSZKOLU MAMY,DZIADKÓW I BABCIE ZAPRASZAMY...

 

 

SPOTKANIE Z PANEM DZIELNICOWYM DOTYCZĄCE AKTYWNOŚCI PROFILAKTYCZNEJ

W ZAKRESIE PODNOSZENIA ŚWIADOMOŚCI I KSZTAŁTOWANIA POŻĄDANYCH POSTAW W SYTUACJI ZAGROŻEŃ O CHARAKTERZE TERRORYSTYCZNYM.

 

  WITAMINOWE MYSZKI ZIMOWE...

 

 

 

 

NASZE GRY I ZABAWY...

 

SAŁATKA JARZYNOWA - SMACZNA I ZDROWA...

 

 

PRACA I ZABAWA TO SUPER SPRAWA...

 

 

KORECZKI , KANAPECZKI...

 

 

BIAŁE ZIMOWE SZALEŃSTWO KANAPKOWE...

 

 

 

  Adoracja Bożonarodzeniowa w kościele w Piotrowicach- klasa I

 

 

"SUPEŁKOWO - NIEOCZEKIWANA ZAMIANA MIEJSC" - KABARET 

 

 

 
 
 
 
 
"BOMBA WITAMINOWA" - ZAJĘCIA KULINARNE U MALUSZKÓW

 

 

 ŚNIEŻNE KULE W WYKONANIU MALUSZKÓW

 
 
 
 
WYKLEJANIE BAŁWANKÓW KREPINĄ PRZEZ MALUSZKI.