ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

                                         

 

 

„Ponad 100 lat”
Ponad sto lat cierpienia, zwątpienia, upokorzenia.
Ponad sto lat, gdy polskie słowa zastępowała
rosyjska i niemiecka mowa.
Ponad sto lat zaborców woli,
praw i nakazów polskiej niewoli.
Ponad sto lat marzeń o wolności i sprawiedliwości, niepodległości.
Ponad sto lat powstańczych zrywów.
I przyszła wolność.
Ta wytęskniona, wymarzona i wywalczona.

                                                                         D. Ludwiczak

 

 

 

 

 

 

 

OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W ZSP „NASZA SZKOŁA”

 

 


 

13 listopada – apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

We wtorek 13 listopada uczniowie klas 0-3 oraz wychowankowie przedszkola wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci przypomniały fakty historyczne, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, deklamowały wiersze o Polsce i śpiewały patriotyczne piosenki. 

 

 

 


 

9 listopada, godzina 11.11  "Rekord dla Niepodległej"

W piątek 9 listopada wzięliśmy udział  w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej" organizowanej w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości. O godzinie 11.11 dzieci z naszego zespołu razem z nauczycielami i opiekunami uroczyście odśpiewały cztery zwrotki Hymnu Narodowego.

 

 

 

 

Nasze gazetki 

 

 

 

"Piękna nasza Polska cała!" 

Aby kogoś prawdziwie pokochać trzeba go najpierw dobrze poznać. Tak samo jest z Ojczyzną. Nie wystarczy dzieciom mówić o patriotyzmie, ale należy przybliżyć im piękno naszego kraju. Dlatego w tym wyjątkowym roku dzieci z naszego zespołu w szczególny sposób poznają naszą piękną Ojczyznę. Nauczyciele organizują dużo zajęć, które przybliżają dzieciom polską kulturę, historię i tradycje. Nasi wychowankowie poznają również polskie krajobrazy i przyrodę.

    

 

 

Pokaz historyczny "Droga do niepodległości" 

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości w naszym zespole odbył się pokaz historyczny pt. “Droga do niepodległości”. Aktorzy z Agencji Widowisk Historycznych opowiedzieli naszym podopiecznym fragment historii związany z utratą, a potem odzyskaniem niepodległości, prezentując jednocześnie  stroje i uzbrojenie z tamtych czasów. Dzieci wzięły również udział w “rekrutacji do wojska”, a na koniec w quizie mogły wykazać się wiedzą, która zapamiętały. Nagroda były specjalnie wybite monety. Taka lekcja historii zostanie na pewno długo w pamięci dzieci.

 

 

Obchody świąt narodowych i rocznic 

UCZCZENIE 79 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ PRZY POMNIKU OFIAR TERRORU HITLEROWSKIEGO

Uczniowie klas: O , I  i III wraz z nauczycielami udali się na cmentarz parafialny we wsi Piotrowice celem  uczczenia 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nawiedzili Miejsce Pamięci Narodowej –  zbiorową mogiłę jeńców ( uczestników ewakuacyjnego, morderczego „ marszu śmierci „ z obozu Gross Rosen nieopodal wsi Rogoźnica w lutym 1945r.) z czasów II wojny światowej. Po przybyciu razem z opiekunami posprzątali grób, złożyli wiązankę biało - czerwonych goździków , zapalili znicze oraz modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych. Uczniowie wysłuchali również krótkiej historii o powstaniu tego miejsca i tragicznych losach Polaków w czasie wojny. Wydarzenie to zainaugurowało w naszej placówce obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.